W stomatologii często napotykamy problemy, których rozwiązaniem jest zastosowanie wyspecjalizowanej interwencji chirurgicznej. Dlatego właśnie powstała chirurgia stomatologiczna, która łączy ze sobą te dwa światy. Specjaliści mogą dokonać usunięcia zęba nawet w przypadku, kiedy niewielki jego odłamek pozostał i jest on niemożliwy do wyjęcia przez stomatologa.
Chirurgia stomatologiczna jednak nie zajmuje się tylko zębami i innymi problemami z nimi związanymi. W zakres tej stomatologii wchodzi również cała jama ustna. Bardzo częstymi procedurami medycznymi charakterystycznymi dla tej specjalności znajdują się zabiegi związane z usuwaniem różnych nowotworów. Do chirurgii stomatologicznej możemy również zaliczyć czynności wstępne dla protetyki oraz implantowania. Chirurg stomatologiczny więc pomoże nam w przypadku bólu czy nieprawidłowości połączeń kości i mięśni twarzoczaszki, oraz w zakresie rehabilitacji po doznanym urazie.
Chirurgia stomatologiczna i zęby
Jak już wcześniej wspominaliśmy, chirurgia stomatologiczna Łódź zajmuje się skomplikowanymi przypadkami usuwania uzębienia. Jednak nie jest to jedyna usługa jaką oferuje w przypadku ludzkiego uzębienia. Bardzo ciekawym zabiegiem jest autotransplantacja zęba. Jest to przeszczepienie jednego zęba w miejsce innego, utraconego w obrębie szczęki pacjenta. Dzięki temu likwidujemy nieestetyczną szparę między zębami, a pacjent zachowuje pełen komfort przy przeżuwaniu i rozdrabnianiu pokarmu. Warto zaznaczyć fakt, że pacjent korzysta z swojego własnego zęba, a nie implantu.
Takiej transplantacji możemy poddać ząb mądrości. Wyrzyna się on pomiędzy 17 a 21 rokiem życia. Warunkiem wykonania przeszczepu jest odpowiedni kształt samego zęba. Chirurg najpierw przygotowuje zębodół i pobiera ząb trzonowy. Następnie instaluje go w nowej lokalizacji po czym unieruchamia go za pomocą specjalnej szyny, która stabilizuje jego pozycję, aż do przyjęcia się przeszczepu.
Kiedy przeszczep nie może zostać wykonany, zalecana jest implantoprotetyka stomatologiczna. Pomaga ona zapewnić odpowiednią mechanikę szczęk. Obecnie takie implanty wykonuje się z tytanu. Jednak to nie sama wytrzymałość sztucznego zęba jest ważna, a to, że materiał ten nie jest odrzucany przez ciało ludzkie jak ciało obce. Tytan jest po prostu biokompatybilny. Niestety jednak nawet najnowszej technologii implanty nie zastąpią idealnie zębów, którymi obdarzyła nas natura. Jedynie częściowo potrafią one przywrócić funkcjonalność szczęki.
Inne zabiegi
Chirurgia stomatologiczna należy również do obszaru chirurgii plastycznej twarzoczaszki oraz otolaryngologii. Kiedy operujemy w obrębie głowy i twarzy ludzkiej, zawsze mamy do czynienia z pracą na styku tych dwóch dziedzin. Są one wobec siebie komplementarne i wspólnie warunkują swoje procesy. Głowa jest zdecydowanie bardzo ważnym elementem ludzkiego ciała, dlatego niezwykle istotne jest współpracowanie różnych dziedzin podczas procesu leczenia elementów twarzoczaszki.
Klasyczną operacją w chirurgii stomatologicznej od początku XX stulecia jest operacja Caldwella-Luca. Polega ona na wniknięcia do zatoki szczękowej przez dół nadkłowy. Taka procedura medyczna jest ważna w przypadku sytuacji pourazowych, w których dochodzi do stanów zapalnych z udziałem ropy czy usuwania ciała obcego z zatoki szczękowej.
Specjalista dostaje się do zatoki szczękowej poprzez przedsionek jamy ustnej i dół nadkłowy i dokonuje usunięcia błony śluzowej, w której zaszły zmiany patologiczne. Następnie ułatwia on odpływ wydzieliny z zatoki szczękowej poprzez utworzenia połączenia z jamą nosową. Cała operacja kończy się na założeniu szwów w przedsionku jamy ustnej. Cała procedura wykonywana jest z znieczuleniem ogólnym. Po zakończonej operacji ważne jest płukanie oraz chłodzenie okolic rany. Potrzebna również będzie antybiotykoterapia.