Higiena intymna po stosunku – o co trzeba zadbać?

Higiena intymna po stosunku – o co trzeba zadbać?

Higiena intymna po stosunku jest bardzo ważną czynnością. Pozwala ona na ochronę przed różnymi podrażnieniami czy infekcjami intymnymi. Mogą być na to narażeni zarówno Panowie, jak i Panie. Jednak to właśnie kobiety są najczęściej ofiarą infekcji ze względu na ich budowę anatomiczną. Czy po seksie trzeba biec pod prysznic, czy jednak mamy chwilę czasu na poprzytulanie się? Tego dowiecie się poniżej!

Dlaczego higiena intymna jest tak ważna?

Jest to niezwykle istotna kwestia, ponieważ pozwala ona na uniknięcie infekcji intymnej. Kobiety są bardzo narażone na zakażenia układu płciowo-moczowego. Cewka moczowa jest u nich o wiele krótsza niż u mężczyzn. Warto wziąć pod uwagę to, że partner może podczas stosunku przenosić bakterie z okolic odbytu, jak i również ze swojego ciała na cewkę moczową i narządy płciowe kobiety. Zapalenie pęcherza moczowego jest dla partnerki bardzo bolesne i wymaga specjalistycznego leczenia. Narażona jest ona również na zakażenia grzybicze oraz bakteryjne pochwy. Mężczyźni natomiast są narażeni na infekcje grzybicze żołędzi.

Co należy zrobić tuż po seksie?

Przede wszystkim po seksie kobieta powinna oddać mocz. Zaraz po penetracji warto więc udać się do toalety i po prostu oddać mocz. Strumień powinien opłukać cewkę moczową z nagromadzonych tam bakterii. Nie należy czekać zbyt długo po stosunku. Najlepiej będzie zrobić to po seksie do 15 minut. Można również zrobić to samo przed stosunkiem.

Tuż po stosunku możesz również wziąć prysznic i opłukać okolice intymne ciepłą wodą. Świetnie sprawdzi się tutaj również płyn ginekologiczny lub płyn do higieny intymnej. Niektórzy specjaliści jednak doradzają, żeby nie wprowadzać takiego środka zbyt głęboko. Może on zaburzyć naturalną florę bakteryjną pochwy. Jeżeli nie posiadasz takiego płynu, warto zaopatrzyć się również w chusteczki do higieny intymnej.

Należy unikać mycia okolic intymnych żelami pod prysznic, które zawierają detergenty albo mydło. Mogą one tylko podrażnić okolice intymne i je wysuszać. Może Ci to odebrać znaczną przyjemność z seksu, zwłaszcza jeśli chcesz ponowić stosunek. Co jednak z higieną intymną u mężczyzn? Panowie powinny po stosunku przemyć penisa ciepłą wodą. Pomimo tego, że bliskość po stosunku jest bardzo ważna, warto jednak najpierw udać się do toalety i zadbać o odpowiednią higienę. Dopiero po tym możemy udać się w swoje objęcia i spokojnie zasnąć.

Higiena po korzystaniu z lubrykantów

Prysznic po seksie jest konieczny, jeżeli używaliście lubrykantów do wspólnej zabawy. Dotyczy się to zwłaszcza żelów na bazie silikonu. Są to bardzo kleiste substancje, które mogą zatkać drogi rodne. Dodatkowo gromadzić będą różne bakterie, a to jest natomiast prosta droga do infekcji narządów płciowych. Bezpieczniejsze są już żele na bazie wody. Są one o wiele lżejsze i łatwiej jest je zmyć. Najlepiej jest jednak je przemyć ciepłą wodą. Więcej informacji w tym temacie znajdziesz na https://sexactive.pl/

Kolejną ważną kwestią jest higiena intymna przy korzystaniu z gadżetów erotycznych. Pamiętaj o tym, że po zabawie z takim sprzętem, jak i po, należy go dokładnie zdezynfekować. W jaki sposób to zrobić? Należy użyć ciepłej wody oraz antybakteryjnego mydła. Zdecydowanie warto unikać czyszczenia alkoholem, ponieważ może on dostać się do układu rozrodczego. To może doprowadzić do niechcianych podrażnień oraz pieczenia, które mogą przeszkadzać podczas kolejnych miłosnych igraszek. Odpowiednia higiena intymna pozwoli wam na radość z jeszcze większej przyjemności podczas stosunku seksualnego. Warto więc o nią zadbać, aby nie narazić się na żadne nieprzyjemności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *