Co to jest wełna merino?

Co to jest wełna merino?

Jak wiadomo, odzież wykonana z wełny jest niezwykle delikatna, komfortowa i przyjemna w codziennym użytkowaniu. Aktualnie najbardziej cenionym gatunkiem wełny jest wełna merino. Owce z których pozyskuje się tą wełną hodowane są na całym globie. Jednak te najbardziej cenione występują w Aplach Południowych w Australii. Nie ulega żadnym wątpliwościom fakt, że jest to materiał wygodny, funkcjonalny i jednocześnie niesamowicie wytrzymały.

Nic więc dziwnego, że materiał ten jest coraz chętniej wykorzystywany do produkcji odzieży sportowej. Czym więc charakteryzują się te magiczne owce i jakie konkretnie właściwości posiada wełna merino?

Owce hiszpańskie

Ta hiszpańska rasa owiec charakteryzują przede wszystkim pokaźne rogi, które widnieją na sporej wielkości głowie owcy. Poza tym posiadają wielkie fałdy runa, z którego pozyskuje się tą niezwykle ceną wełnę. Mówi się, że owce te wywodzą się z Azji, a do Europy zostały sprowadzone w XVIII wieku. Obecnie merynosy hodowane są praktycznie na całym świecie – w tym również w Polsce.

Co je odróżnia od innych owiec? Są to owce górskie, więc na co dzień zmagają się z silnymi wiatrami jak i ogromnymi różnicami temperatur. Jednak właśnie swojej wyjątkowej runie owce te idealnie przystosowały się do funkcjonowania w takich warunkach.

Czym charakteryzuje się wełna merino

Pojedyncze włókna wełny merino są bardzo cienkie, delikatne i miękkie. Jakość i parametry tej wełny się niezwykle rzadko spotykane – znacznie bardziej atrakcyjne od klasycznej wełny. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ogromnych marek odzieży sportowej i termoaktywnej decyduje się na takie rozwiązanie materiałowe. Ten niezwykły materiał wraz z połączeniem odpowiedniej technologii produkcyjnej pozwala na osiągnięcie niesamowicie dobrego produkty, którego charakteryzuje przede wszystkim wytrzymałość, niewielka waga, bardzo dobre parametry oddychalności i oczywiście termika na najwyższym poziomie. Krótko mówiąc – wełna merina wyciąga wszystkie najlepsze parametry z tradycyjnej wełny i tkanin syntetycznych jednocześnie, minimalizując ich wady.

Jak to działa? Materiał ten posiada wyjątkowo dużą zdolność absorpcji wilgoci. Wnętrze włókna wełny jest hydrofilowe, a zewnętrzne – hydrofobowe. Dzięki temu włókno pobiera wilgoć z przestrzeni między ciałem a włóknem jak i spomiędzy włókien do wewnątrz. Jednocześnie zewnętrzne włókna skutecznie odpychają wodę na zewnątrz. Wszystko to pozwala na pozyskanie suchej tkaniny na dłużej. Dzięki temu komfort korzystania a takich tkanin jest niezwykle komfortowy. Regulacja temperatury jest fantastyczna, a wentylacja zapewniona jest w każdych warunkach.

Wełna merino jest aktualnie jednym z bardziej pożądanych surowców do produkcji znakomitej odzieży sportowej. Jej wyjątkowe parametry pozwalają na uzyskanie idealnego produktu, który sprawdza się w każdych warunkach. Jest idealną konkurencją dla syntetycznych rozwiązań i znacznie lepszą wersją od tradycyjnych wyrobów wełnianych. Jeżeli jesteś sportowcem i cenisz sobie wygodę i komfort – ubrania merino będą dla Ciebie najlepszym możliwym wyborem.

Materiał Partnera.

One thought on “Co to jest wełna merino?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *