Prawidłowy kolor i zapach moczu

Prawidłowy kolor i zapach moczu

Każdego dnia nasze ciało wysyła nam sygnały, które mogą świadczyć o wielu rzeczach. Duże znaczenie ma nie tylko nasze samopoczucie, ale także wygląd i zapach pochodzących z ciała wydzielin. Jeśli zauważyłeś, że zmienił się zapach twojego moczu, to pewnie jesteś zaniepokojony. Wyjaśniamy zatem, co to oznacza.

Wpis sponsorowany

Prawidłowy kolor i zapach moczu

Prawidłowy kolor moczu powinien być przejrzysty lub delikatnie słomkowy (taki jest najczęściej po nocy). Bezbarwny mocz występuje wtedy, kiedy pijesz dużo wody. Mimo wszystko warto jednak wykonywać regularne badania krwi, w tym oznaczać poziom glukozy. Bezbarwny mocz może bowiem wskazywać na obecność cukru. Z kolei ciemnożółty mocz pojawia się przy odwodnieniu, podczas infekcji z gorączką lub zwiastuje problemy z wątrobą. Wszelkie wątpliwości należy zawsze skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jeśli zaś chodzi o zapach – mocz zdrowego człowieka jest niemal bezwonny, ma jedynie delikatny kwaskowy zapach. Jeśli zaobserwujesz nieznaczne zmiany zapachu, nie musi to jeszcze świadczyć o niczym niepokojącym. Warto jednak zwracać uwagę tak na kolor, jak i zapach moczu. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: ortomedico.pl.

O czym świadczy nienaturalny zapach moczu?

Warto wiedzieć, że na zapach moczu może mogą mieć wpływ: jedzenie oraz używki, ale także zażywane lekarstwa. Nie martw się, jeżeli twój mocz pachnie bardziej intensywnie po spożyciu czosnku czy ostrych potraw.

Co powinno cię zaniepokoić?

  • Intensywny nieprzyjemny zapach – taki nieprzyjemny zapach, który trudno porównać z czymkolwiek innym, świadczy najczęściej o toczącej się w organizmie infekcji układu moczowego. Szczególnie, jeżeli towarzyszy mu szczypanie i ból.
  • Zapach amoniaku – pachnący w ten sposób mocz zwiastuje problemy z nerkami lub bakteryjną infekcję układu moczowego. Przyczyną takiego ostrego zapachu jest zmiana pH z kwasowego na zasadowy.
  • Zapach acetonu – to zapach nieco przypominający jabłka. Jest to objaw tak zwanego zakwaszenia organizmu, czyli zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej.
  • Zapach stęchlizny – taki nieprzyjemny zapach może być objawem chorób trzustki lub wątroby.
  • Zapach słodki, owocowy – taka woń może świadczyć o niewyrównanej cukrzycy. Warto wówczas przebadać się właśnie pod tym kątem. Niemniej słodki mocz jest często objawem chorób metabolicznych (np. choroby syropu klonowego).
  • Zapach mysi – związany jest z występowaniem fenyloketonurii, która również zalicza się do chorób metabolicznych.

Jak zatem widać – zapach moczu powinien być cenną wskazówką na temat naszego stanu zdrowia. W razie wątpliwości lub znaczącej zmiany zapachu moczu, należy koniecznie udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *