Wpływ alkoholu na ciążę

Wpływ alkoholu na ciążę

Wydawać by się mogło, że wiedza na temat potencjalnych skutków picia alkoholu podczas ciąży jest już powszechna i dobrze przyswojona przez ogół społeczeństwa.

Niestety są to pozory, ponieważ w dalszym ciągu nawet co trzecia kobieta w ciąży sięga w tym czasie po alkohol. Nie robi tego oczywiście z premedytacją i chęcią zarządzenia swojemu nienarodzonemu jeszcze  dziecku, lecz z powodu nieznajomości wpływu alkoholu na trwającą ciążę.

Mity na temat wpływu alkoholu na ciążę

Pomimo ogromnego wpływu technologii, medycyny i ogólnie rzecz biorąc ludzkiej cywilizacji, niestety ogromna część ludzi nadal tkwi ze swoją wiedzą w głębokiej przeszłości, która niestety jest bardzo niebezpieczna dla ich dzieci.

Ciąża nigdy nie powinna łączyć się z alkoholem. Nawet najmniejsza jego ilość może być dla dziecka śmiertelnym zagrożeniem. A to właśnie mit o okazjonalnym piciu alkoholu w czasie ciąży jest tym najpowszechniej spotykanym.

Według niego picie małej ilości alkoholu od czasu do czasu nie jest w stanie wpłynąć na płód, Jest to wierutna bzdura, która jest bardzo niebezpieczna dla dziecka. Nawet najmniejsza ilość alkoholu jest w stanie spowodować nieodwracalne zmiany w płodzie, które później przełożą się na całe późniejsze życie tego młodego człowieka.
Drugim często spotykanym mitem jest ten mówiący, że niebezpieczne są tylko mocne trunki, a piwo bądź wino są całkowicie neutralne. Również jest to oczywiście mit. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu może być potencjalnie niezwykle niebezpieczna.

A jakie są fakty?

Wpływ alkoholu na płód jest bardzo dobrze poznany i niestety nie jest to dobry wpływ. U dorosłego człowieka tarczą dla organizmu jest wątroba, która stale filtruje toksyny i nie dopuszcza do zatrucia nimi organizmu. W przypadku płodu po pierwsze wątroba może jeszcze nie być wystarczająco dobrze wykształcona, a po drugie jej możliwości nawet w przypadku pełnego rozwoju są po prostu niewystarczające. Ciało płodu nie posiada właściwie żadnej ochrony przed trucizną, jaką jest alkohol i jest ono w pełni wystawione na jego działanie.

Co powoduje alkohol w ciąży?

Niestety konsekwencje picia alkoholu w ciąży są bardzo dotkliwe. Dotknąć one mogą nawet samą ciążę, która bardzo często w wyniku picia alkoholu kończy się poronieniem, narodzinami martwego dziecka, lub w najgorszym wypadku przedwczesnym porodem.

Niestety bardzo rzadko się zdarza, by to narodzone dziecko mogło gładko wejść w swoje życie. Bardzo często dotyka je uszkodzenie mózgu, które powstaje w wyniku niedotlenienia i niedożywienia, które powstało w wyniku spożywania przez matkę alkoholu.

Są to zagrożenia, które zdarzają się na szczęście stosunkowo rzadko, jednak nie oznacza to, że można podjąć takie ryzyko.

Czym jest FAS?

Zdecydowanie najczęściej po spożywaniu alkoholu czasie ciąży występuje alkoholowy zespół płodowy.
FAS to zbiór różnego rodzaju anomalii rozwojowych, które dotykają sferę fizyczną, umysłową i behawioralną człowieka. Dzieci objęte tym zespołem mają bardzo duże trudności w nauce, w relacjach miedzy ludzkich, a także w spotyka je upośledzenie fizyczne, jak również psychiczne.
Do najbardziej charakterystycznych cech FAS zaliczyć można:

  • zmiany fizyczne polegające na zbyt niskim wzroście, niskiej wadze urodzenia i niewielkiej głowie. Dodatkowo bardzo często występują niezwykle charakterystyczna deformacja twarz
  • zmiany zdrowotne, które polegają na zaburzonym rozwoju kości i stawów, problemach ze słuchem, a także na bardzo niskie koordynacji wzrokowo słuchowej
  • zmiany behawioralne – osoby z zespołem FAS są bardzo często nadaktywne, impulsywne i nadwrażliwe na bodźce zewnętrzne. Bardzo często miewają problemy ze snem, trudności z nauką, która wynika z upośledzenia rozumienia pojęć abstrakcyjnych.

Dodatkowo nadmienić należy u takich osób często występującą niską samoocenę, trudności z samokontrolą i kłopoty z myśleniem przyczynowo skutkowym.

Jak zatem widać zagrożenia ze strony alkoholu to nie jest czcze gadanie, tylko niezwykle niebezpieczne zagrożenie, którego najczarniejszy scenariusz może spełnić choćby jedno małe piwo podczas ciąży. Zdecydowanie nie warto ryzykować.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *