Przegląd konia przed jazdą

Przegląd konia przed jazdą

Dlaczego warto sprawdzać stan zdrowia naszego wierzchowca codziennie? U konia kontuzje czy inne uszkodzenia ciała mogą pojawić się u konia w mgnieniu oka. Może do tego nawet dojść podczas przebywania na pastwisku. Dlatego najlepiej będzie przed każdą przejażdżką dokładnie obejrzeć swojego wierzchowca. W ten sposób będziemy pewni, że nic mu nie dolega. Twój zwierzak z pewnością będzie Ci wdzięczny, że codziennie o niego dbasz!

Warto więc sprawdzić, czy koń jest żwawy czy może jednak ospały. Warto również zwrócić uwagę na to, czy stoi, chodzi, a może biega jak zwykle. Należy również sprawdzić, czy dostał wodę oraz karmę.

Jeżeli dostrzegasz w swoim zwierzaku apatię, czyli brak apetytu czy zainteresowania otoczeniem, to z pewnością sygnał, że ma on złe samopoczucie. Czasami jednak wierzchowiec może się tak zachowywać przez senność. Jeśli na pierwszy rzut oka nie znajdujesz żadnych przeciwskazań, warto przyjrzeć się mu dokładniej. Najprościej będzie po prostu przesunąć rękę po jego grzbiecie oraz od kłębu do lędźwi.

W ten sposób od razu będziesz wiedział, czy nie ma on żadnych ran, obrzęków czy zwiększonej ciepłoty ciała. Należy zaznaczyć, że normalna temperatura ciała u konia wynosi pomiędzy 37,5 a 38,5 stopni celsjusza. Wszystkie rany, jak i zadrapania powinno się od razu oczyścić oraz opatrzyć. Warto to zrobić zarówno przed, jak i po jeździe. Jeśli koń odczuwa jakiś ból to może być to wynikiem złego osiodłania, zatarcie pod siodłem czy uderzenia. W takim przypadku nie zmuszaj go do jazdy. Jeśli jednak zwierzak posiada drobne ukąszenia czy zadrapania, możesz je oczyścić i posmarować maścią. Głaszcząc głowę i pysk konia, warto skupić się na okolicach żuchwy. Jeżeli widać opuchliznę, może to być oznaka alergii na jakieś jedzenie lub zakażenia. Nie możemy tego ignorować.

Należy również sprawdzić nogi konia. Sprawdź, czy mają one taką samą temperaturę. Zwiększone ciepło w jednej z nich może oznaczać zwichnięcie lub nadwyrężenie. Większa temperatura w koronie kopyta może również oznaczać ochwat lub ropień. Dlatego warto porównać temperatury obydwu nóg. Zapoznaj się z ofertą sklepu z artykułami jeździeckimi https://horseshoe.pl

Stan skóry konia

Wszelkie urazy widoczne na skórze zwierzaka możemy zauważyć podczas jego czyszczenia. Dodatkowo, jeśli Twój koń jest wrażliwy na dotyk w jakimś miejscu, a temperatura jest podwyższona w stosunku do reszty ciała, może to oznaczać stan zapalny albo opuchliznę.

Kończyny

Podobne objawy, które będą się pojawiać w okolicy kończyn, mogą wskazywać na nadwyrężenie lub kontuzję ścięgna. Na zdrowych nogach konia nie powinno się czuć również żadnego zgrubienia. Jeżeli ból zwierzaka będzie się nasilać, będzie on podkurczać jedną z nóg. Warto więc takie objawy zgłosić od razu do opiekuna, instruktora lub weterynarza.

Masaż grzbietu

Taka czynność zajmuje tylko chwilę. Wystarczy przesunąć ręką po grzbiecie konia. Jeżeli widać, że go to boli to znaczy, że ma nadwyrężony grzbiet. Może to również świadczyć o zblokowaniu jakiegoś kręgu. Nie możemy go wtedy siodłać. Należy odłożyć przejażdżkę do czasu konsultacji z weterynarzem.

Pysk

Tutaj warto zwrócić na kolor oraz wilgotność błon śluzowych. Jeżeli wszystko jest w porządku, to koń będzie posiadał wilgotne oraz bladoróżowe błony. Jeśli jednak zauważymy zażółcone, przekrwione, sine czy wyschnięte błony śluzowe, należy jak najszybciej zgłosić to instruktorowi. Warto również zajrzeć do pyska w celu sprawdzenia obecności krwiaków. Mogą one powstać poprzez uwierające wędzidełko.

Kolka

Jeżeli koń jest nerwowy, grzebie nogą, jest spocony na szyi oraz słabiznach, ma przyspieszony oddech i w krótkich odstępach czasu próbuje się tarzać, to jest bardzo duża możliwość, że cierpi on na kolkę. Musimy wtedy poinformować weterynarza o takiej przypadłości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *