Chirurgia plastyczna i przeprowadzane w jej ramach zabiegi cieszą się coraz większą popularnością. Pojęcie to jest powszechnie stosowane, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie zabiegi stanowią poważną ingerencję w ludzkie ciało, dlatego by móc je wykonywać, konieczna jest szeroka wiedza oraz specjalistyczne umiejętności. Ścieżka kariery chirurga plastycznego jest dość długa i szacuje się, że jedynie około 200 specjalistów chirurgii plastycznej jest czynnych zawodowo w naszym kraju. Prześledźmy więc drogę, jaką musieli pokonać, by stać się lekarzami pomagającymi odzyskać piękny wygląd oraz poczucie własnej wartości.
Chirurgia plastyczna – czym jest?
Chirurgia plastyczna jest jedną z dziedzin medycyny, która zajmuje się rekonstrukcją wad nabytych bądź wad wrodzonych ciała, jak również korektą rzeczywistych bądź odczuwalnych defektów. Bardzo często kojarzona jest z chirurgią lub medycyną estetyczną, natomiast w rzeczywistości jest to dziedzina obejmująca szeroki zakres działań rekonstrukcyjnych, naprawczych, odtwórczych czy transplantacyjnych. W ramach działań chirurgii plastycznej wykonuje się operacje, których głównym celem jest wyleczenie bądź poprawa danego obszaru ciała. Dziedzina ta została nazwana chirurgią plastyczną, bowiem przypomina niejako pracę artysty rzeźbiarza czy plastyka.
Chirurgię plastyczną od innych, podobnych dziedzin wyróżnia to, że każda operacja jest inna – każde cięcie dostosowuje się do parametrów skóry oraz potrzeb i problemu, z jakim zgłasza się Pacjent. Chirurgia plastyczna wymaga odpowiedniej wiedzy, niezwykłej precyzji oraz doświadczenia, przez co zdobycie specjalizacji to dość długa droga.
Jak zostać chirurgiem plastycznym?
„Chirurg plastyczny to przede wszystkim lekarz, dlatego pierwszym krokiem w drodze do zawodu jest ukończenie 6-letnich studiów medycznych, zakończonych egzaminem. Studia te są więc długie i należą do jednych z najtrudniejszych, gdyż dziedzina ta obejmuje szeroki zakres wiedzy, począwszy od anatomii, poprzez zagadnienia pochodzące z niemal wszystkich działów medycyny, po podstawy farmakologii czy histopatologii. Po skończonych studniach należy odbyć roczny staż dyplomowy, który odbywa się na poszczególnych oddziałach szpitalnych. Absolwent medycyny jest już wówczas lekarzem, natomiast jego prawa do wykonywania zawodu nie są pełne. Uzyskuje je dopiero po zdanym Lekarskim Egzaminie Państwowym (LEP)” mówi nam Pani Katarzyna z kliniki OneClinic w Warszawie.
Teraz dopiero można wybrać specjalizację, którą chce się zajmować i którą może być chirurgia plastyczna, natomiast należy zaznaczyć, że same chęci nie wystarczą i nie każdy dostanie się na wybraną przez siebie specjalizację – miejsc na nią jest bowiem niewiele. O przyjęciu decyduje konkurs, który rozstrzygany jest na podstawie wyników uzyskanych na lekarskim egzaminie.
Kwestie przystąpienia do specjalizacji normują przepisy Ministra Zdrowia, zgodnie z którymi aby zdobyć specjalizację z zakresu chirurgii plastycznej, należy ukończyć 2-letni moduł specjalizacji z chirurgii ogólnej, a następnie minimum 4-letnią specjalizację z chirurgii plastycznej. Specjalizację kończy Państwowy Egzamin Specjalistyczny, nadając prawo do wykonywania zawodu.
Niema krótszej drogi do zawodu lekarza – specjalisty chirurgii plastycznej. Blisko 15 lat to czas, który należy poświęcić na zdobywanie potrzebnej wiedzy oraz szlifowanie właściwych umiejętności. Widzimy więc, że nie każdemu pisane jest nim zostać a Ci, którym się udało, zasługują na pełne uznanie za wykonywaną przez siebie pracę.