Dziki karp – Hasło w krzyżówce – Słownik definicji

Dziki karp – Hasło w krzyżówce – Słownik definicji

Karpie to ryby, które cieszą się ogromną popularnością wśród wędkarzy. Jest to również najważniejsza odmiana ryb hodowlanych. Hodowany jest w stawach od tysięcy lat. W Polsce jest to gatunek obcy przez co budzi sporo kontrowersji ze względu na to, że stanowi on 80% zarybień wód otwartych. Sprawia to, że woda jest zamulona a dno degradowane. Występuje on obecnie w około 60 krajach na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy.W wielu z nich jest uznawany za szkodnika i jest zaliczany do gatunku inwazyjnego. W Australii z uwagi na brak tradycji konsumpcji tej ryby jest używany do produkcji nawozu. Żyje w głębokich rzekach, starorzeczach czy odnogach lub rozlewiskach. Zazwyczaj osiąga ponad 1 metr długości i masę ponad 30 kg. Największy złowiony karp ważył 51 kg. Dzieli się on na kilka gatunków. Liczne odmiany są spowodowane przez różnie wygrzbiecone i szerokie ciało oraz różny stopień zaniku łusek. Występują odmiany, które są zupełnie bez łusek lub z łuskami tylko w pobliżu grzbietu czy ogona. Są również odmiany ozdobne, które występują tylko w formie hodowlanej. Wszystkie odmiany opiszemy w tym artykule.

Sazan

Jest to dzika forma karpia, która charakteryzuje się tym, że ma wydłużone ciało o kształcie walcowatym. Posiada niewielką głowę z małym otworem gębowym o dużych wargach, wysuwalnymi szczękami oraz dwiema parami wąsów. Posiada niski grzbiet przez co jest przystosowany do pływania w nurcie rzek. Całe jej ciało jest pokryte bardzo dobrze osadzoną łuskę, która tworzy jednolitą powierzchnię. Jeżeli chodzi o ubarwienie sazana to jego grzbiet jest ciemny natomiast boki srebrzyste z złotozielonym albo złotym połyskiem. Płetwy posiada ciemne chociaż ogonowa może mieć lekko czerwone zabarwienie. Ten gatunek karpia jest ciepłolubny i można go znaleźć na płyciznach rzek lub w cieplejszych dopływach wody.

Lustrzeń (królewski)

Jest to odmiana ryby hodowlanej. Charakteryzuje się silnie wygrzbieconym i szerokim ciałem. Przez typy ułuszczenia dzieli się ją na trzy różne odmiany. Pierwszą jest lustrzeń pełnołuski, który posiada łuski na bokach ciała, które są ułożone w trzy rzędy. Drugim jest lustrzeń lampasowy. Ma on jeden rząd łusek bądź pojedyncze zbiory łusek rozrzucone w różnych miejscach na bokach jego ciała. Ostatnią odmianą jest lustrzeń rozrzucony, w którym łuski występują na konturach ciała i umieszczone są zazwyczaj poniżej lub powyżej linii nabocznej.

Koi

Jest to gatunek, który hoduje się w oczkach lub niewielkich stawach. Dzieli się on na dużą ilość odmian (około 100), które różnią się kolorem, połyskiem, wielkością oraz rozmieszczeniem na ciele plam i łusek. Czasem są one jednego koloru (pomarańczowego czy czerwonego), jednak najbardziej popularne są wielokolorowe. Wychodowany został w Japonii a jego nazwa w języku polskim brzmi – karp brokatowy.

Bezłuski (golec)

Jak można zauważyć sama nazwa wskazuje na to, że ten gatunek ryby nie posiada łusek (mogą występować znikome ilości na grzbiecie czy ogonie). Jest to spowodowane posiadaniem przez nie allelem. Różnią się od innych karpi tym, że są mniejsze i liczba ich wyrostków filtracyjnych również jest odmienna. Warto dodać, że mają też inną budowę płetw. Mają one również o wiele grubszą skórę niż reszta karpi.

One thought on “Dziki karp – Hasło w krzyżówce – Słownik definicji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *