Chwast polny – Rodzaje, Definicje, Słownik

Chwast polny – Rodzaje, Definicje, Słownik

Rośliny segetalne to termin z ekologii czy botaniki określające gatunki, które są związane z siedliskami segetalnymi (polnymi). Są to tereny przystosowane przez człowieka do uprawy roślin np. Pola, ogrody czy sady. W praktyce jednak wszelkie rośliny, które są niepożądane w naszych uprawach określa się terminem chwastów.

Wyróżniamy kilka rodzajów chwastów, są to między innymi:

Sporek

Jest to rodzaj roślin jednorocznych z rodziny goździkowatych. Do tej rośliny należą 13 gatunków, które występują w Eurazji gdzie największy stopnień zróżnicowania występuje w basenie Morza Śródziemnego. W Polsce odnotowane są tylko dwa gatunki – sporek pięciopręcikowy oraz wiosenny. Jeden jest jednak zadomowiony i jest to antropofit – sporek polny.

Pokrój

Są to rośliny jednoroczne i rzadko byliny o łodydze podnoszącej się lub pokładającej się. Są pojedyncze lub rozgałęzione zwykle u nasady.

Liście

Wyglądają na okółkowate za sprawą wyrastających z węzłów krótki bocznych odgałęzień pędu podobnych do liści jednak są to liście naprzeciwległe. Są one równoległe lub nitkowate. Czasem nawet jednożyłkowe i sukulentowate.

Kwiaty

Są one zebrane w luźnych i szczytowych wierzchołkach. U nasady występują dobre, łuskowate przysadki. Kwiaty są 5-krotne i najczęściej obupłciowe. Płatki korony są białe, całobrzegie. Pręcików występuje 5 lub 10.

Owoce

Są to jajowate torebki, które otwierają się 5 klapami. Wewnątrz tych torebek mamy 5-25 ciemnych, kulastych nasionych, które są otoczone błoniastym skrzydełkiem.

Ostrożeń warzywny

Jest to gatunek rośliny należących do rodziny astrowatych. Występują pod kilkoma nazwami ludowymi (czarcie żebro, pietra ziele, carskie ziele). Występuje w Azji oraz w Europie (za wyjątkiem rejonu Morza Śródziemnego). W Polsce występuje on na całym niżu oraz na niższych położeniach górskich.

Łodyga

Jest ona wzniesiona, prosta oraz pusta w środku. Jest ona również gruba. Ma wysokość od 0,5m do nawet 1,8m i jest z rzadka owłosiona. Nie posiada żadnych kolców, jest pojedyncza oraz rozgałęzia się tylko górą.

Liście

Posiada on ulistnienie skrętoległe. Liście wyrastają równomiernie i dosyć rzadko na wysokości całej łodygi. Dolne liście są natomiast nieparzystopierzaste dzielne lub karbowane. Górę liście są mniejsze, pojedyncze oraz swoim uszkowatym kształtem obejmują łodygę. Wszystkie liście są rzadko owłosione.

Kwiaty

Są zebrane w średniej wielkości w walcowato-jajowate koszyki. Wyrastają na krótki szypułkach na szczycie łodygi. Otoczone są one liśćmi, które mają żółtozielony kolor. Wszystkie kwiaty są rurkowate, koloru żółtego.

Owoc

Są one szarożółte, podłużne i słabo kanciaste. Posiadają pierzasty, biały puch.

Korzenie

Są nieliczne, nitkowate. Wyrastają z grubego, walcowatego, poziomo rosnącego kłącza.

Farbownik

Jest to rodzaj rośliny należącej do rodziny ogórecznikowatych. Należy do niego 35 gatunków roślin. Występuję w Europie, zachodniej Azji, północnej Afryce. Swoje największe zróżnicowanie osiąga w basenie Morza Śródziemnego. Jeden gatunek rośnie w Afryce Południowej. W Polsce natomiast występują dwa gatunki – farbownik polny oraz lekarski. Farbownik lekarski był wcześniej stosowany jako roślina lecznicza oraz warzywo.

Pokrój

Są to rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz byliny. Osiągają one nawet do 1,5m wysokości. Pędy podnoszą się lub są prosto wzniesione. Rośliny są szorstko owłosione z włoskami przylegającymi.

Liście

Są skrętoległe, pojedyncze. Najczęściej występują całobrzegie i lancetowate.

Kwiaty

Są 5-krotne skupione w szczytowe skrętki. Wydłużają się w czasie owocowania. Płatki korony są zrośnięte w krótką rurkę zamkniętą osklepkami. Płatki są barwy niebieskiej, fioletowej, białej lub żółtawej. Pręciki są równej długości, są jednak krótsze od rurki korony.

Owoce

Są to rozłupnie i rozpadają się na cztery zwykle czarne albo brązowe rozłupki. Są one pomarszczone.

Słowo Określenie
Oset Pospolity chwast polny z kolcami
Perz Chwast polny
Perz Chwast polny trudny do wytępienia
Perz Uciążliwy chwast polny i ogrodowy
Lebioda Pospolity chwast polny i ogrodowy
Bławatek Niebieski chwast polny; chaber
Mak Kwiat polny
Oset Uciążliwy chwast z kolcami
Oset Chwast o kolczastych pędach
Oset Chwast z kolcami
Perz Mocno pleniący się chwast
Owad Np. Konik polny
Perz Chwast rozłogowy
Mlecz Chwast, błędna nazwa mniszka
Konik … polny, bez ogona
Łopian Chwast o dużych liściach
Chaber Chwast w zbożu
Lebioda Gatunek komosy, pospolity chwast
Lebioda Komosa biała, chwast
Ostrożeń … polny, mylony z ostem
Krzywoszyj … polny, farbownik
Włóczydło … polne, roślina jednoroczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *