Maska antysmogowa do biegania – test i recenzja 2021

Maska antysmogowa do biegania – test i recenzja 2021

Ilość samochodów rośnie, energetyka polska oparta jest o węgiel, ludzie wciąż używają przestarzałych urządzeń grzewczych, a dodatkowo palą najgorszą jakością węgla, a nierzadko, choć to nielegalne, również i śmieciami. Wszystko to powoduje, że zanieczyszczenie powietrza stale rośnie. Na szczęści są maski antysmogowe.

Trening z założoną maską antysmogową

Smog staje się nie do zniesienia w Polsce (nasz kraj jest jednym z gorszych krajów w całej Unii Europejskiej – przoduje oczywiście Kraków, szczególnie zimą). Słyszmy o nim coraz częściej, ilość spalin jest coraz większa. Poziom przekroczonych norm nawet nie jest już alarmujący. Jakość powietrza stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Rozwiązaniem są maski antysmogowe do biegania i na rower, które znacznie redukują ilość wdychanych toksycznych zawiesin i chronią nasze zdrowie.

Smog to określenie, które stosuje się na fatalną jakość zanieczyszczonego powietrza, które zanieczyszczają trujące związki chemiczne, pyły, spaliny i dwutlenek węgla. Nie musimy jednak godzić się z tym, by nasze płuca narażone były na wdychanie trujących substancji. Rozwiązaniem są maski antysmogowe, które dzięki filtrom wyłapującym i zatrzymującym toksyny, sprawiają, że przepływ powietrza jest w pełni bezpieczny. Szkodliwe substancje pozostają w filtrze, a do płuc trafia oczyszczone, zdrowe powietrze. To skuteczna ochrona przed smogiem.

Dlaczego smog jest niebezpieczny dla zdrowia?

Szkodliwe substancje znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu, które określamy mianem smogu, w bardzo znaczącym stopniu oddziałują na ludzkie organy. Smog tworzą szkodliwe związki o charakterze rakotwórczym, alergizującym i paraliżującym pracę układu oddechowego oraz krążeniowego. Badania potwierdzają, że w rejonach gdzie smog jest największy, znacznie wzrasta ilość zachorowań na raka płuc. Smog zaburza także prawidłowe krążenie, co może wywołać kłopoty sercowe. Upośledza także funkcje oddechowe, działając szkodliwie na oskrzela i płuca. Może wywoływać także autyzm u dzieci. Zanieczyszczone powietrze jest naprawdę groźne. Jednak bieganie nadal może być zdrowe.Służy do tego odpowiedni sprzęt i inne akcesoria.

Niebezpieczne pyły

Najbardziej niebezpiecznymi składnikami smogu są pyły PM2.5 i PM10. Te pierwsze to tzw. pyły drobne, których średnica nie przekracza 2,5 mikrometra. Docierają one do górnych i dolnych dróg oddechowych, a także potrafią przedostać się do krwi. Wywołują one kaszel, są powodem znacznych trudności w oddychaniu, przyspieszają zmęczenie organizmu. PM 10 mogą zawierać w swoim składzie takie toksyny jak metale ciężkie, furany, dioksyny czy węglowodory aromatyczne. Ich cząstki cechują się średnicą do ok. 10 mikrometrów. Docierają one do górnych dróg oddechowych oraz płuc. Wywołują one reakcje alergiczne, astmę, kaszel, zadyszkę, zapalenie spojówek, katar, upośledzają działanie układu odpornościowego.

Czy aktywni fizycznie są bardziej narażeni na smog?

Zdecydowanie tak. Wysiłek fizyczny cechuje przyspieszenie oddychania, co powoduje wdychanie większych ilości toksyn, a tym samym większe narażenie organizmu na schorzenia. Dodatkowo, smog wywołuje zadyszkę i przyspiesza zmęczenie. W takich warunkach, nawet dobrze przygotowany kondycyjnie organizm, nie będzie w stanie zachować swoich zdolności, a trening stanie się nie tylko bardziej niebezpieczny, ale też i nieefektywny. Zatem lepiej się przed tym zabezpieczyć.

Różnica między oddychaniem nosem, a ustami

Oddychanie w trakcie biegu nosem jest bardziej bezpieczne i wskazane. Jego konstrukcja zapewnia bowiem optymalny przepływ powietrza. Budowa nosa stanowi swoisty filtr, w którym dużą rolę odgrywają włoski. Zatrzymują one wysokie ilości szkodliwych substancji, co znacznie chroni płuca przed kontaktem z toksynami.

Jak skutecznie bronić się przed smogiem?

Po pierwsze, ważne by wykształcić w sobie zdrowe przyzwyczajenia, czyli oddychanie nosem, nawet podczas wysiłku fizycznego, co wymaga pewnego wyćwiczenia. Po drugie, stosować maski antysmogowe, które stanowią kolejną, jeszcze bardziej skuteczną niż w przypadku nosa filtrację szkodliwych zawiesin.

Oddychanie w masce – jak to działa w praktyce?

Maska zmienia nieco podejście do oddychania. Zastosowane filtry oraz powłoka zakrywająca część twarzy, sprawia, że oddychanie w masce jest trudniejsze. Wynika to z oczywistego faktu, jakim jest łapanie mniejszej ilości powietrza. Z tego powodu, w masce dużo łatwiej oddycha się ustami i wiele osób, będzie musiało stosować tę technikę, zapominając o oddychaniu nosem. Nie należy się jednak obawiać. Zamontowane filtry oczyszczają wdychane ustami powietrze i zabezpieczają nasz organizm przed wpuszczaniem do niego toksyn. Każda maska antysmogowa na rower i do biegania posiada filtr, który wyłapuje wszystkie zanieczyszczenia, których cząsteczki mają średnicę już od 0,3 mikrona. Jest to tak samo ważne jak właściwa dieta czy buty do biegania.

Czy oddychanie w masce w trakcie treningów jest komfortowe?

Oddychanie w masce jest na pewno mniej komfortowe niż bez niej. Ograniczona przestrzeń i zastosowanie filtra, powoduje, że wciąga się mniej powietrza, co wymaga pewnego przyzwyczajenia się. Najważniejsze jednak, że jest to proces bezpieczny i chroni nasze zdrowie. Biegi są dzięki temu bardziej efektywne.

Rodzaje filtrów w maskach antysmogowych

Na rynku występują maski, które bazują na filtrach wymiennych lub jednorazowych. Różne mogą być także rodzaje filtrów: węglowy, hepa, bio i łączony.

Filtr bioaktywny

Jego działanie polega nie tylko na zatrzymaniu szkodliwych substancji i oddzieleniu ich od powietrza, ale także na ich niszczeniu, degradowaniu.

Filtr węglowy

Węglowy filtr jest najbardziej powszechnym. Występuje pod różnymi postaciami. Najbardziej korzystny sygnowany jest jako N99. Specjaliści podają, że jest on w stanie zatrzymać 99% wszystkich szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu, nie tylko tych smogowych, ale także alergenów jak np. pyłki traw.

Filtr HEPA

Wykonane są ze spiekanego szkła i mają trójwarstwową budowę, a jej poszczególne elementy łączone są żywicą. Są to najbardziej skuteczne samodzielne filtry dostępne na rynku. Zatrzymują aż 99,97% substancji. Ich działanie rozszerzone jest o zatrzymywanie także grzybów czy bakterii i wirusów, ale także nieprzyjemne zapachy.

Filtr łączony

Wykazuje największą skuteczność, ponieważ stanowi połączenie filtra hepa z węglowym, co jeszcze bardziej zwiększa skuteczność filtracji.

Co powinna zawierać dobra maska dla sportowca?

Dobra maski antysmogowe sportowe powinny łączyć w sobie wygodę z funkcjonalnością. Zapięcia nie powinny podrażniać skóry, a maska powinna posiadać zawory, które umożliwiają regulację intensywności przepływu powietrza. Daje nam to większy komfort.

Wymienne dobrej jakości filtry

Wybierając filtry wymienne, stawiajmy na te, które zatrzymują najwięcej substancji szkodliwych. Najlepszym posunięciem będzie szukanie produktu wśród filtrów zawierających węgiel aktywny. Mogą to być zarówno filtry węglowe, jak i łączone, czyli hybrydy filtrów węglowych i hepa.

Odpowiednie mocowanie

Mocowanie odgrywa bardzo istotną rolę. Jest ono szczególnie ważne w przypadku masek dla sportowców, których aktywność cechuje dynamiczność ruchów. Chodzi o to, by maska się nie przesuwała i nie spadała z twarzy, zapewniając komfort użytkowania. Kluczowym aspektem jest odpowiednia długość zapięć. Nie mogą one być zbyt długie, gdyż nie zapewnią stabilności i będą przyczyną zsuwania się maski. Drugi aspekt to materiał, z jakiego wykonane są paski. Unikajmy zapięć z materiałów, które mogą wywoływać u nas uczulenie lub podrażnienia skóry. Dobrze sprawdzają się zapięcia, które są dodatkowo wzmocnione solidnym rzepem, który znacznie zwiększa trzymanie maski.

Zawory

Zawory to szczególnie ważny element dla sportowców, którzy w masce odbywają swój trening. Służą one do regulacji przepływu powietrza. Podczas intensywnego wysiłku, istnieje możliwość zwiększenia tego przepływu, co znacznie poprawia komfort podczas aktywności fizycznej. Przyczyniają się one do zmniejszania oporu przy wdechu i wydechu.

Czy maska wpływa w jakiś sposób na treningową wydajność?

Tak, maski antysmogowe znacznie poprawiają wydolność organizmu podczas wysiłku fizycznego przy zanieczyszczonym powietrzu. Smog powoduje szybkie powstawanie zadyszki, zakłócenie prawidłowego przebiegu procesu oddychania oraz przyspieszoną pracę serca. Dzięki filtracji szkodliwych substancji, które odpowiadają za te niepożądane zachowania organizmu, trening wraca do normy, organizm nie męczy się w przyspieszonym tempie, a osoba ćwicząca zyskuje właściwy rytm oddychania. Używając maski antysmogowej, trening może zatem być wydajny i przebiegać w optymalnych warunkach dla organizmu, nawet podczas panowania wysokiego stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu. Taka odzież dla sportowca będzie niezwykle przydatna. Warto w nią zainwestować.

Test najpopularniejszych masek

DRAGON SPORT II

Dużą zaletą jest wykonanie maski z neoprenu, który wykazuje wysoką elastyczność, co przekłada się na komfort użytkowania. Na plus należy zaliczyć także obecność specjalnej blaszki w obrębie nosa, która dociska produkt do twarzy. Maska wyposażona jest w filtr N99, który świetnie radzi sobie z zanieczyszczeniami. Założenie przedmiotu wyraźnie zmienia jakość oddychania – użytkownik na pewno to odczuje. Zawory pozwalają na regulację intensywności przepływu powietrza. Na minus można zaliczyć jedynie brak obszycia krawędzi zapięć.

Respro Cinqro Gold XL

Respro Cinqro Gold XL

Maska antysmogowa Respro jest idealną propozycją dla aktywnych sportowców miejskich. Już na pierwszy rzut oka przyciąga atrakcyjnym designem, dynamicznym i drapieżnym. Maska uzbrojona jest w dwa zawory wysokiej jakości Powa™ Elite. Zapewniają one naprawdę dobrą cyrkulację powietrza i w wysokim stopniu minimalizują opory, co sprawia, że trening jest wydajny, a komfort oddychającego naprawdę wysoki. Do maski dodawane są dwa filtry. Jeden, który sprawdzi się w bardziej zanieczyszczonym powietrzu bazujący na technologii dynamicznego węgla aktywnego oraz włókna elektrostatycznego, drugi przeznaczony na dni o mniejszym stężeniu pyłów, który posiada jedynie elektrostatyczne włókna. Maska zapewnia wysokiej jakości filtrację zanieczyszczeń. Jej rozmiar, jak sama nazwa wskazuje, jest dość duży. Jej cena to ok. 317 zł. Zbiera bardzo dobre komentarze.

Respro Allergy Mask blue

Respro Allergy Mask blue

To nieco bardziej skromny model Respro. Już w designie widać różnicę. Na szczęście, przekłada się to na cenę. Ta maska Respro jest mniej więcej o 100 zł tańsza jak wymieniona powyżej. Maska zapewnia wysoką filtrację zanieczyszczeń, ale co najważniejsze, jest idealna dla alergików. Z powodzeniem radzi sobie także z zatrzymywanie różnego rodzaju alergenów, kurzu, grzybów i bakterii. Produkt nie jest w tak dużym rozmiarze.

Luckies Active P-99-Active-Blk-Uni

Luckies Active P-99-Active-Blk-Uni

To antysmogowa maska, która idealnie sprawdzi się dla mniej zamożnych sportowców. Olbrzymim atutem jest jej przystępna cena, która nie powinna wynosić więcej jak 80-90 zł. W każdym razie, maska jest wygodna i wyróżnia się skromnym, nierzucającym się w oczy designem. Zapewnia zadowalające warunki oddechowe. Trudno o lepsze zabezpieczenie.

Xiaomi Airwear Black

Xiaomi Airwear

To kolejna propozycja maski budżetowej, której cena waha się w przedziale 95-110 zł. Zwykły, prosty, bazujący na minimalizmie estetycznym design, zapewnia naturalny i uniwersalny wygląd. Ta maska antysmogowa jest niezwykle prosta w obsłudze. Posiada łatwe mocowanie w postaci pasków, które nakłada się na uszy. Dużą zaletą jest zastosowanie elastycznego materiału, który sprawia, że maska idealnie dopasowuje się do kształtu twarzy. Produkt zapewnia filtrację na poziomie 98% substancji szkodliwych. Producent to gwarantuje. Jest idealna dla kobiet. Posiada różne warianty kolorystyczne w zależności od preferencji użytkownika.

Respro Cinqro

Respro Cinqro

Idealny produkt dla sportowców, którzy swoją aktywność uprawiają głównie w mieście.To, co wyróżnia ten model, to zastosowanie dwóch jeszcze bardziej wydajnych zaworów Powa™ Elite ze specjalnymi skrzydełkami do sterowania membraną, które zapewniają jeszcze bardziej optymalną cyrkulację powietrza. Wysoka filtracja zanieczyszczeń możliwa jest dzięki dodaniu dwóch wymiennych filtrów: L-resistance Hepa-Type™ oraz kombinacyjny filtr DACC™ + Hepa-Type™, a więc rozwiązaniu, z którego słynie marka Respro. Wysoki komfort noszenia maski wynika z zastosowania elastycznego materiału neoprenowego. Przybliża nas to do celu, jakim jest zdrowy trening biegacza i rowerzysty.

Respro Techno

Respro Techno

To kolejna propozycja maski antysmogowej od Respro dla biegaczy. Nieco mniej agresywny estetycznie model Techno, bazuje na większej naturalności wyglądu. Cena waha się w okolicach dwustu złotych. Podobnie, jak i inne maski Respro, produkt bazuje na wysokiej jakości filtrze łączonym Hepa-Type + DACC (korzysta też z podobnych technologii). To hybryda włókna elektrostatycznego i węgla aktywnego. Jak wszystkie maski Respro, model Techno zapewnia wysoką jakość filtracji. W masce tej zastosowano szwy wzmacniające, które ułatwiają dopasowanie maski do twarzy. Bez problemu można w niej biegać.

Dragon Casual Golden Leaf

Dragon Casual Golden Leaf

Ta maska to zarówno ochrona przed zanieczyszczeniami, jak i zimnem. Ma przepiękny kolor. Materiał zewnętrzny jest mało elastyczny, co zwiększa jego wytrzymałość. Docisk nosowy sprawia, że można maskę dopasować do twarzy, mimo braku elastyczności zewnętrznej powłoki. Produkt posiada przyjemne zapięcia, które nie podrażniają twarzy. Oprócz tego, filtr węglowy N99 filtruje 99% szkodliwych substancji. Cena maski waha się w przedziale 90-120 zł. Bardzo wysoka jakość w stosunku do ceny.

CityMask NEO N

CityMask NEO N

To maska występująca w atrakcyjnej niebieskiej szacie graficznej z dodatkowymi elementami wzorniczymi. Jej cena waha się między 120-150 zł. Wykonana została z wygodnego neoprenowego materiału, który idealnie układa się do anatomii twarzy i nie podrażnia jej skóry. Zewnętrzna powłoka została wzmocniona osnową ze specjalnej włókniny, co znacznie zwiększa jej żywotność. Wysoka jakość filtracji zanieczyszczeń oraz zarazków wynika z wydajnego filtra na bazie węgla aktywnego. Optymalne warunki oddychania umożliwiają dwa zawory, regulujące przepływ powietrza, według potrzeb. Bardzo wysoka jakość w stosunku do atrakcyjnej ceny.

Respro Skin Graffiti

Respro Skin Graffiti

 

To wyjątkowo atrakcyjna pod kątem designu propozycja od wiodącej marki Respro. Maska idealnie wpasowuje się w kulturę uliczną. Ma dynamiczny charakter, ze względu na kolorowe zdobnictwo wykonane w sztuce graffiti. Maska posiada wysokiej jakości filtr łączony Hepa-Type™ + DACC™ oraz dwa zawory Powa™ Elite. Ich zadaniem jest bardzo dokładna regulacja ilości przepływającego powietrza, która sprawia, że warunki oddechowe w masce można dopasować do własnej potrzeby wynikającej z kondycji. To idealne rozwiązanie dla sportowców. Tak, jak wszystkie produkty Respro, maska jest bardzo wygodna w noszeniu, ze względu na neoprenowy materiał, z którego wykonano powłokę zewnętrzną. Idealnie dostosowuje się on do kształtów twarzy. To propozycja dla tych, którzy cenią nie tylko funkcjonalność, ale i estetykę, szczególnie taką, która nawiązuje do luźnego ulicznego i sportowego stylu. Na rynku jest również wiele podobnych produktów.

Opinie specjalistów

Wielu specjalistów wypowiada się na temat skuteczności masek antysmogowych. Większość z nich zgodnie podkreśla, że ich wpływ na zdrowie jest ogromny. Najnowsze i najlepsze maski potrafią zatrzymać nawet 99,7% zanieczyszczeń, co chroni przede wszystkim płuca. Są to sprawdzone informacje. Maski odgrywają także istotną rolę w przypadku treningu. Uprawianie sportu w sytuacji wysokiego zanieczyszczenia powietrza jest wyjątkowo trudne. Smog przyspiesza męczenie i znacznie utrudnia oddychanie. Stosowanie maski potrafi przywrócić normalne warunki treningowe i zapewnić komfort oddychania.

Podsumowanie

Żyjemy w czasach, w których stopień zanieczyszczenia powietrza co chwila osiąga nowy, rekordowy poziom. Sytuacja taka stwarza olbrzymie zagrożenie dla kondycji i zdrowia ludzkiego organizmu. Smog może wywoływać choroby serca, płuc, układu odpornościowego. Stosowanie masek antysmogowych znacznie minimalizuje to ryzyko. W tym momencie na rynku jest wiele tego typu rzeczy. Walka z pyłem nie jest łatwa, jednak najlepsze produkty potrafią zatrzymać nawet do 99,7% zanieczyszczeń, co znacznie chroni nasze organy. Maski są szczególnie istotne w przypadku sportowców. Niwelują uczucie szybkiego zmęczenia, jakie wywołują zanieczyszczenia i przywracają normalne warunki treningowe dla biegacza.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 2,33 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *