Spis treści
Najważniejszą kwestię w skutecznym zapobieganiu chorobom nowotworowym stanowi profilaktyka. Regularne wykonywanie badań przewodu pokarmowego pozwala bowiem na wczesne wykrycie choroby i niezwłoczne wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Ocenę stanu układu pokarmowego oraz sprawne zidentyfikowanie nieprawidłowości wywołanych chorobą umożliwiają między innymi badania endoskopowe takie jak gastroskopia. Jaką rolę pełni odpowiednio wcześnie przeprowadzone badanie gastroskopii w przypadku chorób przewodu pokarmowego? Wyjaśniamy!
Na czym polega badanie gastroskopii?
Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego: przełyku, żołądka oraz początkowego odcinka jelita cienkiego, czyli dwunastnicy. Badanie polega na wprowadzeniu do przełyku pacjenta specjalnego urządzenia o dużej giętkości, które rejestruje i następnie przekazuje obraz z wnętrza przewodu pokarmowego. Dzięki temu lekarz jest w stanie dokładnie obejrzeć i ocenić ewentualne zmiany uwidaczniające się w obrębie przełyku, żołądka i dwunastnicy pacjenta. Co istotne, w sytuacji, gdy w trakcie badania gastroskopii zostanie stwierdzona obecność miejsc zmienionych chorobowo, istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego. Podczas gastroskopii można ponadto zdiagnozować obecność w przewodzie pokarmowym bakterii Helicobacter pylori, jak również usunąć polipy, zatamować krwawienie czy wykonać zabieg poszerzenia zwężeń przewodu pokarmowego.
Wskazania do wykonania badania gastroskopii
Głównym wskazaniem do badania gastroskopii w centrum medycznym jest podejrzenie choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego. Objawy, które mogą sugerować konieczność wykonania tego badania, to m.in.:
- zgaga, dolegliwości refluksu żołądkowo-przełykowego (szczególnie trudności z przełykaniem);
- nawracające bóle w dołku podsercowym;
- anemia o niewyjaśnionym pochodzeniu;
- bóle w nadbrzuszu, nudności, wymioty, odbijanie, pełność poposiłkowa;
- podejrzenie zmian chorobowych przełyku, żołądka lub dwunastnicy.
Gastroskopia – jakie choroby pozwala wykryć?
Badanie gastroskopii to kluczowa metoda diagnostyczna pozwalająca na wykrycie i rozpoznanie wielu zaburzeń w obrębie układu pokarmowego, m.in.:
- chorób nowotworowych żołądka i przełyku;
- choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy;
- żylaków przełyku;
- choroby refluksowej;
- celiakii;
- zapalenia błony śluzowej żołądka i przełyku;
- zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.
Przebieg badania gastroskopii
Gastroskopia trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut. Pacjent jest znieczulany i układany do badania w pozycji leżącej na lewym boku. Gastroskop jest wprowadzany przez lekarza bezpośrednio do gardła, skąd następnie przechodzi do przełyku, żołądka i dwunastnicy. Podczas badania przez gastroskop wprowadzane jest powietrze, dzięki czemu specjalista może uzyskać dokładny obraz wnętrza żołądka pacjenta. Opis badania jest gotowy tuż po jego zakończeniu, natomiast w przypadku pobrania wycinków – na wynik badania histopatologicznego czeka się zwykle ok.4-6 tygodni.
Pacjenci przygotowujący się do badania gastroskopii muszą pamiętać o tym, by na 8 godzin przed planowanym badaniem nie spożywać posiłków, a na 4 godziny przed nie pić także żadnych płynów.
Artykuł sponsorowany.