Spis treści
Wizyta u dentysty to dla jednych rutynowa czynność, a dla innych prawdziwy koszmar. Jeśli widok fotela stomatologicznego przyprawia Cię o dreszcze, a myśl o leczeniu zębów wywołuje lęk, możesz cierpieć na dentofobię. Istnieje jednak kilka sposobów, by zredukować swój strach. Poznaj 6 sposobów, które pomogą Ci oswoić się z wizytami u stomatologa.
Dlaczego tak wiele osób boi się wizyty u dentysty?
Paniczny strach przed wizytą u stomatologa zazwyczaj jest związany z doświadczeniami z przeszłości – i to nawet bardzo odległej. Trafienie na nieodpowiedniego specjalistę, leczenie zęba zakończone niepowodzeniem lub silny ból w trakcie zabiegu mogły skutecznie zniechęcić każdego do wizyty u tego specjalisty.
Kiedyś leczenie stomatologiczne rzeczywiście mogło stanowić bardzo nieprzyjemne przeżycie. Obecna technologia pozwala na leczenie minimalizujące dyskomfort nawet w przypadku skomplikowanych zabiegów. Przykładem nowoczesnej placówki, która zapewnia swoim pacjentom profesjonalne leczenie jest Eurodent. Pamiętaj – nieprzyjemne zabiegi stomatologiczne to już przeszłość!
Jak objawia się lęk przed dentystą?
Dentofobia to lęk, który objawia się podobnie do innych stresujących sytuacji w życiu. Doświadczająca jej osoba może się skarżyć dodatkowo na:
- przerażenie na myśl o wizycie u stomatologa;
- odkładanie wizyt na później;
- wzrost ciśnienia krwi;
- problemy ze snem;
- drżenie dłoni;
- brak apetytu;
- bóle brzucha;
- bóle głowy;
- nudności;
- biegunki.
W nielicznych i najbardziej trudnych przypadkach może dochodzić nawet do omdleń.
Do czego prowadzi strach przed dentystą?
Strach przed dentystą może dotyczyć:
- bólu związanego z zabiegami stomatologicznymi;
- dźwięków wydawanych przez aparaturę dentystyczną;
- obaw przed usłyszeniem poważnej diagnozy.
Czasem strach przed dentystą rośnie do tak dużych rozmiarów, że trudno go opanować. Staje się wtedy źródłem wielu problemów: zniechęca do umawiania wizyt kontrolnych, a nawet hamuje przed zgłoszeniem się do specjalisty przy narastającym bólu zęba. Tymczasem systematyczne sprawdzanie stanu uzębienia to sposób na wczesne wykrycie nieprawidłowości. Opóźnianie wizyty i omijanie gabinetu stomatologa szerokim łukiem wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia jamy ustnej. Zlekceważona próchnica może rozwinąć się tak bardzo, że doprowadzi do wypadania zębów. Do tego dochodzi również mnóstwo chorób dziąseł i przyzębia. Bardzo często można im zapobiec – wystarczą regularne kontrole.
6 pomysłów, aby nie bać się dentysty
Znajdź odpowiedniego specjalistę
Udaj się do specjalisty, który wzbudza zaufanie i rozumie sytuację osób zmagających się z dentofobią. Poszukaj placówki, gdzie lekarze korzystają nowoczesnych technologi, w tym również odpowiednich metody znieczulenia. Wybierz dobry gabinet, w którym dentysta dokłada starań o dobre samopoczucie pacjenta. W tym celu można posiłkować się opiniami z internetu lub porozmawiać ze znajomymi, którzy już odwiedzili dane miejsce.
Zastosuj techniki relaksacyjne przed wizytą
Wypróbuj techniki relaksacyjne, które pomogą Ci zredukować napięcie. Najpopularniejszymi metodami są:
- medytacja prowadzona;
- trening autogenny Schulza;
- relaksacja progresywna Jacobsona;
- techniki oddechowe (takie jak oddychanie po kwadracie).
Techniki relaksacyjne przynoszą najlepsze efekty, gdy wykonuje się je regularnie. Wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada i postaraj się, by codzienna praktyka weszła Ci w nawyk.
Rozważ możliwość skorzystania ze znieczulenia
Jeśli Twoją największą obawą jest ból, zapytaj o stosowane przez stomatologa metody znieczulenia. Miejscowe znieczulenie lub sedacja sprawią, że odczuwany w trakcie wizyty strach z pewnością się zmniejszy lub będzie całkowicie nieodczuwalny.
Otwarcie rozmawiaj z dentystą
Dentysta może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak stresująca jest dla Ciebie wizyta u niego. Wyjaśnij, jak się czujesz i opowiedz, które elementy wizyty najbardziej Cię stresują. Lekarz będzie mógł dzięki temu lepiej zrozumieć Twoje potrzeby. Otwarta komunikacja pozwala również złagodzić strach – nie krępuj się zatem pytać o to, co Cię niepokoi. Jeśli jednym z powodów Twojego napięcia jest brak wiedzy na temat procedur dentystycznych, już na pierwszej wizycie poproś o ich wyjaśnienie. Stomatolog opowie o planowanych działaniach i omówi poszczególne procedury danego zabiegu.
Regularnie odwiedzaj gabinety stomatologiczne
Regularne wizyty pomagają zmniejszyć lęk. Im częściej odwiedzasz gabinet stomatologa, tym bardziej obeznajesz się z procedurami dentystycznymi. Budujesz także zaufanie wobec lekarza i przyzwyczajasz się do systematycznych kontroli jamy ustnej. Co więcej, naprawa małych problemów w obrębie jamy ustnej jest znacznie mniej bolesna i dużo szybsza niż w przypadku tych bardziej skomplikowanych, które długo odkładasz w czasie.
Wynagradzaj się
Po wyjściu z gabinetu daj sobie jakąś małą nagrodę. Doceń, że pomimo towarzyszącego Ci strachu, udało Ci się poddać leczeniu. Przełamanie lęku i zajęcie miejsca na fotelu dentystycznym było wysiłkiem, za który naprawdę warto, jest zrobić dla siebie coś miłego. Udaj się do kina, przygotuj relaksującą kąpiel lub zjedz ulubioną przekąskę (o ile zabieg nie wymaga wstrzymania się kilku godzin od jedzenia).
Podsumowanie
Strach przed gabinetem stomatologa jest powszechnym zjawiskiem, które utrudnia właściwą profilaktykę i leczenie zębów. Nie pozwól jednak, by lęk pogorszył stan Twojego uśmiechu. Skorzystaj z proponowanych przez nas sposobów na zmniejszenie obaw przed wizytą u dentysty i naucz się przełamywać swoje obawy.
Wpis sponsorowany.