Co można wstawić zamiast implantu zęba?

Co można wstawić zamiast implantu zęba?

Braki w uzębieniu wpływają niekorzystnie na estetykę, zdrowie i samoocenę. Mogą prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w twarzoczaszce. Na szczęście współczesna medycyna znalazła szereg rozwiązań protetycznych, które pozwalają poradzić sobie z tym problemem. Niestety nie każdy może kwalifikować się do wstawienia implantów zębów. Na szczęście na rynku dostępne są alternatywy dla tego rozwiązania.

Dlaczego nie zawsze można wszczepiać implanty?

Chociaż implanty stomatologiczne są jednymi z najlepszych sposobów na uzupełnienie ubytków w uzębieniu, nie zawsze można je zastosować. Jeśli u pacjenta występują przeciwwskazania do wszczepienia implantu, wciąż pozostają mu interesujące alternatywy.

Takie schorzenia jak zaawansowana paradontoza, nieleczona próchnica czy bruksizm zwykle uniemożliwiają implantację. Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj o tym ze specjalistą, który określi, czy można zastosować implant, czy też musisz zdecydować się na inne rozwiązanie.

Czym zastąpić brakujący ząb? 3 alternatywy dla implantów zębów

Brak możliwości zastosowania implantu nie oznacza, że z ubytkiem nie da się już nic zrobić. Istnieje wiele alternatywnych metod, które można wybrać zamiast niego. Odwiedzając placówki takie jak Frankowski Dental można liczyć na pomoc lekarza i pomoc w doborze odpowiedniej alternatywy. Obecnie możliwości protetyczne są na tyle szerokie, że specjalista bez większego problemu dopasuje rozwiązanie odpowiednie do Twojej sytuacji.

Przy wyborze odpowiedniego uzupełnienia bierze się pod uwagę:

  • poziom utraty zębów i stan pozostałego uzębienia;
  • stan zdrowia jamy ustnej, w tym dziąseł i kości;
  • poziom aktywności fizycznej;
  • dostępny budżet;
  • indywidualne preferencje.

Najlepszym sposobem na ustalenie, co wybrać zamiast implantu zębowego, będzie konsultacja ze specjalistą. Warto jednak najpierw przygotować się i zastanowić nad własnymi oczekiwaniami co do komfortu, estetyki, funkcjonalności i kosztów.

Licówki

To najprostsze rozwiązanie, które można wybrać wtedy, gdy nie doszło jeszcze do pełnego ubytku zębowego. Jeśli ząb jest pęknięty, wyszczerbiony lub przebarwiony, można zastosować licówkę. To dodatkowa warstwa, która jest imitacją naturalnego zęba. Zastępuje ona szkliwo i zapewnia taką samą funkcjonalność jak inne rodzaje protez.

Założenie licówki to mało inwazyjny i w pełni bezpieczny zabieg, który przynosi natychmiastowe efekty. Nie ma negatywnego wpływu na funkcjonowanie zębów i zgryz. Wymaga jedynie odpowiedniego dopasowania pod względem koloru i kształtu.

Wada tego rozwiązania jest oczywista – nie można go zastosować, jeśli po zębie pozostał już tylko zębodół. Wybór tej metody warto rozważyć już na etapie pierwszego wywiadu z lekarzem.

Ta alternatywa jest znacznie tańsza od implantu stomatologicznego. Należy się jednak liczyć z tym, że licówki wykonane z kompozytu trzeba będzie wymienić po 5-7 latach, a porcelanowe po 10-15. U osób, które preferują jedzenie twardych pokarmów lub palą papierosy czas ten może być jeszcze krótszy.

Proteza ruchoma

Jeśli zastanawiasz się nad tym co jeszcze, zamiast implantu pozwoli Ci uzupełnić ubytek, możesz zdecydować się na protezę ruchomą. Pozwoli Ci ona zamaskować utracony ząb bez ponoszenia nadmiernych wydatków. Taką protezę zębów można codziennie wyjmować, co pozwala ją dokładnie oczyścić.

Przy odpowiednim dobraniu koloru jest praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwych zębów. Jej noszenie sprzyja utrzymaniu prawidłowej higieny. Dodatkowo jeżeli zajdą zmiany w jamie ustnej, można łatwo wymienić lub dopasować.

Rozwiązanie to umożliwia szybkie zastąpienie utraconego zęba. Jeśli chce się uniknąć zaniku kości szczęki, należy zadbać o to, żeby proteza była odpowiednio dopasowana do wolnej przestrzeni i sąsiednich zębów. Trzeba także pamiętać o jej regularnym używaniu – zakładanie jej wyłącznie podczas wychodzenia z domu jest niewskazane.

Noszenie protezy ruchomej jest niestety związane z pewnym dyskomfortem i wymaga przyzwyczajenia. Osoby, które są bardzo aktywne fizycznie, mogą odczuwać problemy związane z noszeniem tego typu uzupełnienia. Ponadto przeciwwskazaniem do jej noszenia jest degeneracja w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.

To popularna alternatywa, która dobrze sprawdza się podczas uzupełniania większej liczby ubytków zębowych. Pod względem ekonomicznym wybór między protezą a implantacją jest korzystniejszy. Trzeba jednak zapłacić za to codziennym komfortem użytkowania.

Mostek zamiast implantu

Jeśli zęby sąsiadujące z ubytkiem są w pełni zdrowie, możesz zdecydować się na most zębowy. Jest on lepszym rozwiązaniem pod względem komfortu niż wyjmowana proteza, ale nie zawsze można go założyć. Most to wypełnienie protetyczne, które opiera się na zębach sąsiadujących z ubytkiem. Wiąże się to z tym, że muszą one wytrzymać dodatkowe obciążenie związane z protezą. Można w ten sposób wstawić jeden sztuczny ząb lub kilka.

Stan zębów filarowych, na których trzyma się proteza, ocenia się na podstawie wysokiej jakości zdjęć RTG. Specjalista bierze pod uwagę kondycję koron zębów oraz kości szczęki lub żuchwy pod nimi. Podczas przygotowania do założenia mostu, zęby filarowe są odpowiednio kształtowane, żeby poradziły sobie z tym zadaniem. Dzięki temu proteza nie jest widoczna i wygląda jak naturalne uzębienie.

Most protetyczny jest protezą stałą – zdejmuje się go dopiero po uszkodzeniu lub w sytuacji, gdy zęby filarowe poważnie zachorują. Zaletą tego rozwiązania jest to, że już po mniej więcej tygodniu od rozpoczęcia procedury można cieszyć się pełnym uśmiechem, funkcjonalnością i komfortem. Jego noszenie nie powoduje żadnego dyskomfortu, a jeżeli zostanie on założony prawidłowo, nie będą się pod nim zbierały resztki jedzenia.

Minusem tego rozwiązania jest fakt, że wymaga ono posiadania zdrowych zębów w sąsiedztwie ubytku. W przeciwnym razie wypełnienie luki w ten sposób nie będzie możliwe. Na most, zamiast implantu mogą zdecydować się tylko osoby, które dbają o uzębienie, a ubytek powstał w wyniku choroby lub uszkodzenia mechanicznego.

Koszt mostu protetycznego wykonanego z porcelany jest znacznie wyższy od wyjmowanej protezy, ale wciąż niższy niż w przypadku implantu. Cena mostu ceramicznego, który cechuje się wyższą wytrzymałością, jest porównywalna z kosztem implantacji.

Podsumowanie

Brak możliwości zastosowania implantów zębowych nie musi oznaczać rezygnacji z funkcjonalnego i estetycznego uzupełnienia brakujących zębów. Dostępne są różnorodne alternatywy, takie jak licówki, protezy ruchome, czy mosty protetyczne, które mogą skutecznie rozwiązać problem braków w uzębieniu. Każda z tych opcji ma swoje zalety i ograniczenia, które należy rozważyć w kontekście stanu zdrowia jamy ustnej, ogólnego stanu zdrowia, czy poziomu aktywności fizycznej. Ostatecznie, najlepszym sposobem na wybór odpowiedniej metody jest konsultacja ze specjalistą. Dentysta oceni Twoje potrzeby oraz omówi z Tobą dostępne opcje, pomagając wybrać najlepszą metodę dopasowaną do Ciebie.

Wpis sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *