Niekonwencjonalne metody rzucenia palenia

Niekonwencjonalne metody rzucenia palenia

Rzucenie palenia nie jest takie łatwe jak może się wydawać. Jednak przy odpowiedniej motywacji jest to całkiem realne. Obecnie istnieje mnóstwo sposobów na rzucenie palenia, więc nie ma możliwości aby człowiek nie znalazł dla siebie najlepiej i najskuteczniejszej metody. Jeżeli ktoś nie może rzucić palenia z dnia na dzień to nic nie szkodzi. Oprócz gum do żucia czy specjalnych plastrów możesz pomóc sobie na parę innych sposobów. Najważniejsza jest jednak sama decyzja o niepaleniu.

Jak wszyscy wiedzą dym papierosowy zawiera wiele szkodliwych substancji. Z każdym wypalonym papierosem rośnie ryzyko rozwoju miażdżycy czy innych chorób. Palacze są najbardziej narażeni na nowotwory, choroby płuc, nadciśnienie tętnicze czy choroby wieńcowe i zawał serca. Na pewno warto się także zapoznać ze środkiem Nicorix na rzucenie palenia.

Data rzucenia nałogu

Ważne jest to aby decyzja o rzuceniu palenia wynikała z własnego głębokiego przekonania o konieczności rozstania się z nałogiem. Bardzo istotne jest więc przygotowanie się do tego procesu. Przed wszystkim należy wyznaczyć datę rzuceniu palenia papierosów i w tym dniu nie sięgać po papierosa. Przed tą datą warto przez dwa tygodnie codziennie spisywać ilość wypalanych papierosów oraz okoliczności, które sprzyjały sięganiu po papierosy. Wtedy określamy czy wypalenie tego papierosa było konieczne i zastanowić się nad tym co może go zastąpić (na przykład przekąski, gumy do żucia, cukierki). Pomoże to nam w przyszłości, kiedy przy kryzysowej sytuacji kiedy będziemy chcieli zapalić papierosa, będziemy pamiętać, że mamy mnóstwo innych rzeczy, które mogą zastąpić powrót do nałogu.

Akupunktura

Akupunktura może być naprawdę pomocna w zrywaniu z nałogiem nikotynowym. Jest to tradycyjna chińska metoda leczenia, która jest uznawana nawet przez Światową Organizację Zdrowia. Potrafi ona przynieść zadowalające efekty w leczeniu około 40 jednostek chorobowych takich jak migren, depresji, bólów stawów i nałogów.

Na czym to dokładnie polega? Wprowadzamy przez skórę cienkie igły w określonych punktach ciała w celu zarządzania energią, która powstaje w organizmie w wyniku różnych procesów biochemicznych. W przypadku nałogu, akupunktura ma za zadanie przywrócić w organizmie palacza rozchwianą w wyniku odstawienia nikotyny równowagę, rozładowując przy tym negatywną energię. Po kilku sesjach chęć sięgnięcia po papierosa powinna zniknąć lub powoli zanikać. Niektórzy jednak czują już ulgę po pierwszej sesji.

Hipnoza

Hipnoza na rzucenie palenia cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Badania wskazują, że skuteczność hipnozy wynosi około 80%, pod warunkiem, że osoba zrywająca z nałogiem naprawdę tego chce. Hipnoza to stan świadomości, gdzie człowiek jest bardziej podatny na sugestie. Duże znaczenie odgrywa więc relacja pomiędzy pacjentem a terapeutą. Zebrane informacje wykorzystuje on podczas hipnozy, budując nowe wzorce, które będą zniechęcać pacjenta do zapalenia papierosa. Do pacjenta zaczynają trafiać argumenty, które wcześniej odrzucał. Często już po pierwszej sesji pacjenci odczuwają nieprzyjemny zapach dymu papierosowego. Terapeuci potrafią wywołać tak silny wstręt do papierosów, że zapalenie kolejnego potrafi wywołać odruchy wymiotne.

Psychoterapia

Czasem warto (szczególnie na początku procesu rzucenia palenia) sięgnąć po pomoc u specjalisty. Może on skierować nas na terapię grupową, gdzie razem z innymi osobami, które mają taki sam problem jak my będziemy dzielić się swoim postępem. Gdy będziemy mieli jakikolwiek problem, możemy o nim opowiedzieć na zebraniu dzięki czemu zyskamy wsparcie od osób, które mają dokładnie taki sam problem jak my. To potrafi być naprawdę pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *