Mata edukacyjna dla niemowląt – jaką wybrać, która najlepsza?

Mata edukacyjna dla niemowląt – jaką wybrać, która najlepsza?

Można wymienić wiele rzeczy, których nie może zabraknąć mając w domu niemowlaka. Jedną z nich z pewnością są zabawki. Coraz większą popularnością cieszą się tak zwane maty edukacyjne stworzone specjalnie dla najmłodszych pociech.

Te praktyczne „przenośne place zabaw” mają zadbać o zdrowy rozwój dziecka, zarówno fizyczny jak i emocjonalny. Co więcej, podczas gdy maluszek zajmuje się kolorowymi i ruchomymi elementami maty, my będziemy mogli odpocząć i zająć się sobą, bez konieczności pilnowania dziecka przez cały czas. Czy faktycznie warto zainwestować w taki gadżet? Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej maty dla niemowlaka?

Spis treści


Mata edukacyjna – zalety

Mata edukacyjna dla niemowlaka to bardzo praktyczny gadżet – dziecko nie nudzi się szybko zabawą, a rodzic ma czas dla siebie. Różnorakie elementy maty takie jak grzechotki, pozytywki, szeleszczące metki czy ruchome części zajmują dziecko na dłużej, zapewniając dużo frajdy. Jednocześnie maluch obserwuje nowe barwy i kształty, dzięki czemu rozwija takie zmysły jak dotyk, wzrok, słuch. Często elementy maty są gryzaczkami, co może okazać się pomocne w okresie ząbkowania. Zabawa na macie zapewni też rozwój umiejętności niemowlęcia, które, jak dobrze wiemy, już po kilku miesiącach życia zaczyna interesować się całym otaczającym światem, wszystko go ciekawi, każdą rzecz chce dotknąć czy wziąć do buzi. Mata edukacyjna to bezpieczne miejsce dla małego odkrywcy.

Co ważne, maty edukacyjne to zabawki, które wraz ze wzrostem dziecka będą pozwalały odkrywać coraz to nowsze formy zabawy. Warto wiedzieć, że maty zalecane są już od trzeciego miesiąca życia. Jest to czas, gdy maluch zaczyna poznawać świat i z ciekawością obserwuje wszystkie swoje zabawki. Elementy maty sprawdzą się świetnie w tym okresie. Nieco później dziecko z łatwością zacznie łapać ruszające się przedmioty i bawić się również za ich pomocą. Z kolei gdy pociecha już trochę podrośnie, będzie mogła próbować raczkować na macie i poznawać kolejne jej funkcje. Dodatkowo, mata zapewni miękkie i ciepłe podłoże dla chcącego wszędzie pełznąć brzdąca. Warto wspomnieć, że mata edukacyjna bywa też świetną atrakcją dla kilkulatków, które kreatywnie wykorzystują ją do swoich zabaw jako wyimaginowany statek, baza czy domek.

Co istotne, poprzez skłanianie dziecka do spędzania czasu na brzuszku podczas poszukiwania atrakcji, mata zapewnia najlepszą pozycję do ćwiczenia mięśni tułowia i tym samym do prostego zdrowego kręgosłupa w przyszłości.

Jeszcze jedną niewątpliwą zaletą mat edukacyjnych jest możliwość łatwego jej transportowania – wybierając się w odwiedziny do znajomych czy do hotelu, matę można bardzo łatwo zwinąć i zabrać ze sobą. Tym sposobem możemy wszędzie zapewnić dziecku jego własny kącik zabaw, który dodatkowo zna i lubi. Pomoże to przezwyciężyć lęk i stres związany z odwiedzinami nowych miejsc.


To również przyda się Twojemu dziecku:


Dobra mata edukacyjna dla dziecka

Dobra mata edukacyjna powinna być przede wszystkim bezpieczna, praktyczna i funkcjonalnie zaprojektowana. Należy zwrócić uwagę na jej wielkość – ważne jest, by dzieciaczek mógł się na niej swobodnie poruszać, obracać czy zmieniać pozycje. Same elementy maty powinny być zdejmowalne, aby je przede wszystkim wyprać, ale też zlikwidować na wypadek gdyby dziecko za którąś zabawką wyjątkowo nie przepadało. Z punktu widzenia wygody, najlepsze będą maty, które po złożeniu nie zajmują dużo miejsca. Będzie to atutem również w przypadku chęci wzięcia maty ze sobą, na przykład w podróż. Dostępne są też maty wyposażone w specjalne rzepy, które po spięciu tworzą mały kojec, z którego brzdąc na pewno nie wypadnie. Będzie to pomocne zwłaszcza przy najmłodszych pociechach.

Dobrze by było, aby elementy maty różniły się od siebie na tyle, by zapewnić pobudzanie różnych zmysłów dziecka. Im więcej atrakcji rozmieszczonych na macie, tym więcej bodźców maluszek otrzymuje, by chwycić dany element czy wyciągnąć dłoń w jego stronę. Pozwoli to na rozwój jego motoryki. Im więcej różnych tekstur materiałów, kontrastowych barw czy różnych dźwięków, tym lepiej dla rozwoju zmysłów dzieciaczka.

Koniecznie trzeba zwrócić też uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest całość – powinna to być naturalna tkanina i nadająca się do częstego prania. Oprócz tego, mata powinna być wystarczająco gruba i wykończona od spodu materiałem izolującym, by chłodna podłoga nie stanowiła problemu.

Na koniec najważniejsze – czyli bezpieczeństwo. Nawet najbardziej kolorowa i rozbudowana mata będzie do niczego, jeśli nie zapewni bezpieczeństwa naszym pociechom. Należy zwrócić szczególną uwagę na zakończenia; powinny one być wykończone miękkimi poduszeczkami lub wyższą ścianką, by zapobiec upadnięciu maluszka na podłogę. Zabawki nie powinny też zawierać żadnych ostrych czy wystających fragmentów.

Sprawdź również te maty edukacyjne dla dzieci:Najlepsze maty edukacyjne Fisher Price

Jednym z najlepszych producentów zabawek, mających w swojej ofercie maty edukacyjne, jest Fisher Price. Firma ta dba o to, by zabawki i akcesoria dziecięce były projektowane tak, by pomagać rodzicom w opiece nad dzieckiem i wszechstronnie wspierać jego rozwój.

Fisher Price Bebo Interaktywna Mata Światło i dźwięk

Jedną z najciekawszych mat edukacyjnych jest interaktywna mata BeBo. Dzięki niej nauka dziecka może odbywać się poprzez taniec. Maluch zachęcany jest do aktywnego spędzania czasu poprzez barwne światełka, wesołe dźwięki czy piosenki i nagradzające rymy. Zabawa polega więc na tańcach, podskokach czy obrotach, do których motywują aktywowane przez ruch kolorowe światła i śmieszne dźwięki.

Poza aktywną zabawą, maluszek może też bawić się na siedząco. Może więc naciskać różne przyciski, jednocześnie ucząc się alfabetu, liczb, kolorów czy kształtów. Każde z pól maty odpowiada za inne treści edukacyjne. Do zabawy nadaje się też sam BeBo, czyli zabawka umiejscowiona na samym środku maty. Brzdąc może obracać go czy odginać, a samo dotknięcie BeBo aktywuje wesołe polecenia czy pokaz światełek.

Mata jest odpowiednia dla dzieci od 9 miesiąca życia. Najpierw maluch korzysta z maty z pozycji siedzącej, z czasem mata świetnie sprawdzi się w nauce raczkowania i tańca. Co ważne, poprzez zadania oparte na akcji-reakcji dziecko jest nagradzane, co motywuje je do dalszych zabaw i wzmacnia poczucie jego wartości. Brzdąc uczy się związku między przyczyną a skutkiem. Do pierwszych kroczków zachęcą żywe kolory, wesoła muzyka i światełka. Jednocześnie mata zapewni rozwój zmysłów pociechy.

Sprawdź gdzie kupisz najtaniej matę edukacyjną Fisher Price Bebo Interaktywna Mata Światło i dźwięk

 

Fisher Price Muzyczna Mata Zabaw

Kolejnym wart uwagi produktem Fisher Price jest mata muzyczna. Różnorodność barw, zadań, efektów dźwiękowych i faktur zapewnia odpowiednie bodźce wzrokowe, dotykowe i słuchowe dla dziecka. Ogromnym plusem tej maty jest to, że oferuje trzy różne formy zabawy, dopasowane do wieku malucha – na leżąco dla najmłodszych, na brzuszku dla nieco starszych, i na siedząco dla jeszcze większych odkrywców.

Producent gwarantuje, że mata zapewni wiele godzin muzycznej zabawy, dzięki reagowaniu na ruchy brzdąca. Przykładowo, noworodek podczas leżenia na pleckach może bawić się wiszącymi zabawkami. Podczas zabawy na brzuszku, dziecko może dotykać różnych instrumentów na macie, za co jest nagradzane wesołymi dźwiękami, motywującymi go do podnoszenia się, trącania elementów, sięgania do nich. Z kolei podczas zabawy na siedząco, maluszek może uderzać w matę czy serwować jej kopniaczki, wywołującym tym jeszcze ciekawsze muzyczne odgłosy. Taka zabawa pozwoli rozwijać zręczność i sprawność ruchową dziecka. Nauczy też związku między przyczyną a skutkiem.

Co istotne, elementy są bezproblemowo zdejmowalne i można je prać w pralce.

Sprawdź gdzie kupisz najtaniej matę edukacyjną Fisher Price Muzyczna Mata Zabaw

 

Fisher Price Przyjaciele z Lasu Tropikalnego

Następnym ciekawym przykładem maty edukacyjnej jest mata Fisher Price „Przyjaciele z lasu tropikalnego”. Jest ona przeznaczona dla dzieci już od dnia narodzin. Wyróżnia się różnokolorowymi elementami i grafikami przedstawiającymi sympatyczne zwierzaki lasu tropikalnego. Stworzona została z myślą o najmłodszych pociechach, aby wspierać wczesny rozwój.

Żywe kolory przykuwają wzrok brzdąca, a rozpięte nad matą plastikowe rurki z przypiętymi motylkami i małpkami zachęcają do sięgania po nie. Do zabawy są też przeznaczone duży szeleszczący liść, tasiemki-promyczki, pluszowy tukan z dzwoneczkiem, żabka-lusterko i papuga z wiatraczkiem. Jest też możliwość włączenia muzyczki i kolorowych światełek. Rodzic może ustawić dowolny tryb – aktywowany ruchem dziecka, muzyczny (są cztery różne melodyjki do wyboru) lub prezentujący odgłosy natury – dźwięki lasu tropikalnego.

Sprawdź gdzie kupisz najtaniej matę edukacyjną Fisher Price Przyjaciele z Lasu Tropikalnego

Maty edukacyjne Tiny Love

Innym producentem akcesoriów dla najmłodszych jest Tiny Love. Firma ta również posiada w swojej ofercie interesujące maty edukacyjne.

Tiny Love Mata interaktywna Gigant Odkryj świat

Niezwykle interesującym przykładem maty edukacyjnej Tiny Love jest mata interaktywna Gigant – odkryj świat. Jest to w zasadzie duża mapa świata, dzięki której maluszek może uczyć się poprzez zabawę. Na kolorowej powierzchni znajdują się malunki wesołych zwierzaków charakterystycznych dla danego kontynentu – przykładowo, z Australii zerkają kangurki, a Antarktyda ukazuje pingwinka i niedźwiadka. Różne motywy zwierząt pozwolą opowiedzieć wiele różnych historyjek. Tym samym wzmocni się więź między rodzicem a dzieckiem. Przyczepione do jednego z rogów maty lusterko zachęci maluszka do zabawy na brzuszku.

Co ważne, mata nie jest cienka, a żywym kolorom niestraszne pranie w pralce. Elementy wypukłe na macie motywują dziecko do zabawy i nauki. Niektórym brzdącom może szczególnie przypaść do gustu przyczepiony gryzaczek.

Sprawdź gdzie kupisz najtaniej matę edukacyjną Tiny Love Mata interaktywna Gigant Odkryj świat

 

Tiny Love Mata z pałąkiem Safari

Jeszcze jedną fantastyczną matą edukacyjną Tiny Love jest mata dla bobasa z pałąkami o nazwie Miejskie Safari. Sprawdzi się ona idealnie jako pomoc w odkrywaniu świata zabawy. Pozytywnie wpłynie na rozwój zarówno fizyczny, jak i emocjonalny, a także zmysłowy. Zawieszone nad matą elementy zachęcą brzdąca do unoszenia główki, rozwijając tym samym koordynację wzrokowo-ruchową. Ponadto, korzystanie z maty przyczyni się do nauki kontrolowania ruchów rąk i doskonaleniu sprawności ruchowej. Dziecko będzie uczyło się również zależności przyczyna-skutek. Oprócz tego, muzyka klasyczna wydobywająca się z maty wspomoże rozwój poznawczy.

Co istotne w przypadku najmniejszych dzieci, możemy matę połączyć brzegami i stworzyć w ten sposób przytulny kojec, zapewniając malcowi poczucie bezpieczeństwa. Dla najmłodszych szczególnie dobrze sprawdzi się dołączona grzechotka i panel wydobywający muzykę po dotknięciu rączką lub stopą. Nieco starsze maluchy będą mogły próbować uderzać i wprawiać w ruch wiszące u góry zabawki, rozwijając swoje zdolności motoryczne. Jak widać, dzięki różnorodności zastosowań, mata sprawdzi się przez dłuższy czas. Jeszcze jedną ważną rzeczą jest to, można ją prać w pralce.

Sprawdź gdzie kupisz najtaniej matę edukacyjną Tiny Love Mata z pałąkiem Safari

Ranking mat edukacyjnych i najlepsza mata edukacyjna dla dzieci

 najlepszy zegarek dla aktywnych
Nazwa Interaktywna mata Bebo Muzyczna mata zabaw Przyjaciele z lasu tropikalnego Gigant – odkryj świat Miejskie Safari
Sprawdź najniższą na rynku cenę Sprawdź najniższą na rynku cenę Sprawdź najniższą na rynku cenę Sprawdź najniższą na rynku cenę Sprawdź najniższą na rynku cenę
Marka Fisher Price Fisher Price Fisher Price Tiny Love Tiny Love
Wiek 9m+ 0m+ 0m+ 4m+ 12m+
Płeć chłopiec / dziewczynka chłopiec / dziewczynka chłopiec / dziewczynka chłopiec / dziewczynka chłopiec / dziewczynka
Wymiary w opakowaniu [mm] 119 x 572 x 408 82 x 683 x 530 75 x 690 x 590 720 x 120 x 490 44 x 101 x 105
Waga w opakowaniu [g] 1788 1360 1350 1500 1500
Pałąk z zabawkami NIE TAK TAK NIE TAK
Jak nas znalazłeś:
 • mata edukacyjna
 • maty edukacyjne
 • mata edukacyjna dla niemowlaka
 • maty edukacyjne dla dzieci
 • mata edukacyjna Fisher Price
 • maty edukacyjne Tiny Love
 • dobre maty edukacyjne
 • najlepsza mata edukacyjna dla dziecka
 • ranking mat edukacyjnych
 • Fisher Price Bebo Interaktywna Mata Światło i dźwięk
 • Fisher Price Muzyczna Mata Zabaw
 • Fisher Price Przyjaciele z Lasu Tropikalnego
 • Tiny Love Mata interaktywna Gigant Odkryj świat
 • Tiny Love Mata z pałąkiem Safari
 • test mat edykacyjnych
 • recenzje mat edukacyjnych dla dzieci
 • jaką matę edukacyjną kupić
 • jaką matę edukacyjną wybrać
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *