Gatunek łososia – Sprawdź 15 definicji słownikowych w krzyżówce

Gatunek łososia – Sprawdź 15 definicji słownikowych w krzyżówce

Hasła “gatunek łososia” niezwykle często pojawiają się u krzyżówkowicza. Który gatunek łososia jest wart uwagi? Łosoś to z pewnością jedna z piękniejszych ryb na którą z chęcią polują wędkarze. Jest również jedną z najbardziej pożądanych i lubianych ryb konsumenckich (np. Czawycza, Sima, Keta, Gorbusza, Mazu czy Kiżucz).

Ciekawe zdjęcie łososia

Nic dziwnego gdyż łosoś jest ogromnym źródłem pełnowartościowego białka i jest zaliczany do ryb tłustych – jest zatem rybą bardzo kaloryczną, która dostarcza dużo cennych kwasów tłuszczowych. Rodzina ryb łososiowatych część swojego życia spędza w wodach morskich, a tarło natomiast odbywają w rzekach i strumieniach. Niektóre gatunki ryb łososiowatych są również słodkowodne. Rodzina łososiowata ma ogromne znaczenie gospodarcze ze względu na swoje wartości odżywcze. Do omawianej rodziny zaliczane są przede wszystkim łososie, trocie, pstrągi i palie. Sprawdź nasze przydatne zasoby i informacje na naszej stronie. Zagadki krzyżówkowe i inne zagadki edukacyjne będą dużo łatwiejsze!


Lenok

Lenok jest naszą ulubioną rybą łososiokształtną z rodziny łososiowatych. Warto dodać, że jest poławiany głównie lokalnie w celu gospodarczym. Występuje głównie w systemach wodnych Syberii – od Obu do Kołymy. Znajdziemy go również u wybrzeży Oceanu Spokojnego, a w Amurze natomiast jest rybą pospolitą. Wyróżniamy dwa podgatunki Lenoka – ostropyski i tępopyski. Różnią się one głównie długością i kształtem pyska.

Lenok osiąga maksymalnie 70 cm długości. Jego średnia długość to około 55 cm. Średnia jego masa to od 3 do 4 kg, a maksymalne okazy osiągają aż 8 kg.

Sielawa europejska – online definicja net

Sielawa europejska jako ryba łososiokształtna, według definicji języka polskiego, zamieszkuje głównie w jeziorach zlewiska Morza Bałtyckiego. Jego liczne okazy znajdują się również w dorzeczu górnej Wołgi, w Szkocji i Anglii. W Polsce jest o ryba charakterystyczna dla czystych i chłodnych jezior. Jest to gatunek ryby, która lubi głębokie i czyste jeziora o twardym dnie.

Sielawa jest również bardzo wrażliwą rybą na punkcie natlenienia wód, dlatego przemieszcza się w zależności od tej wartości. Gatunek ten osiąga średnią długość około 30 cm, a maksymalną do 45 cm. Jej waga maksymalna to zaledwie jeden kilogram. Jest rybą żerującą na głębokości 20-30 cm. Jest więc z nią łatwy kontakt. Internetowy słownik tak twierdzi 🙂

Omul

Omul jako gatunek ryby łososiowatej występuje w słodkich wodach leżących za północnym kołem podbiegunowym. Jego długość maksymalna osiąga 63 cm, a masa natomiast to maksymalnie 2,5 kg. Omul odżywia się przede wszystkim narybkiem i wodnymi bezkręgowcami i jest cenioną lokalnie rybą gospodarczą.

Peluga

Peluga jest gatunkiem ryby słodkowodnej i planktonożernej. Występuje tylko w rzekach i jeziorach północnej Europy i Azji. Peluga jest rybą zaliczaną jako gatunek osiadły i wędrowny. Większą część życia spędza w jeziorach, gdyż w górę rzek wędruje tylko na tarło. Osiąga długości do 60-70 cm, a wagę do 5 kg.

Sieja ostropyska

Sieja Ostropyska jest wymarłym gatunkiem ryby łososiowatej (zatem dzieci już nie mają szansy jej poznać). Jej występowania nie stwierdzono już od 1940 roku. Można było ją spotkać w zlewiskach morza Bałtyckiego i Północnego jak i w jeziorach Ładoga, Onego i w Alpach. Sieja była rybą głównie osiadłą, jednak występowały pojedyncze formy wędrowne.

Muksun – hasło krzyżówkowe

Muksun jest naszym zdaniem ciekawą rybą z rodziny łososiowatych, zaliczanych do podrodziny siejowatych. Nie występuje w polskich wodach – prowadzone są jednak próby jej aklimatyzacji i zasiedlenia w naszych państwie. Muksun zasiedla głównie wody słodkie i półsłodkie w azjatyckiej części Rosji – zimnych wodach arktycznych. Jest w stanie przebywać tylko w wodach o maksymalnym zasoleniu do 10%.

Żeruje głównie w zatokach, jednak odbywa częściowe wędrówki w górę rzek, by odbyć tarło. Muksun jest rybą stosunkowo dużą, gdyż osiąga długość do 100 cm i masę do 14 kg. Jest również rybą długowieczną – jest w stanie przeżyć ponad 20 lat.

Tajmień – hasło do krzyżówki

Tajmień jest najstarszą i największą ewolucyjnie rybą łososiokształtną z rodziny łososiowatych. Jest gatunkiem słodkowodnym i jest blisko spokrewniona z głowacicą. Występuje w Europie i Azji. Znajdziemy go w górnym dorzeczy Wołgi, Uralu czy Peczory. Jego liczne okazy znajdują się również w rzekach Syberii czy dorzeczu Amuru. Tajmień różni się od Głowacicy liczbą wyrostków skrzelowych – głowacica ma ich 16, a tajmień natomiast 11 lub 12.

Różnią się również wielkością i wagą – tajmień jest w stanie osiągnąć długość do 2 metrów i ważyć aż 100 kg. Przed samym tarłem samce stają się bardziej jaskrawe. Ze względu na swoje gabaryty – ryba ta jest bardzo cenionym okazem w wędkarstwie sportowym.

Głowacica

Głowacica ze względu na swoje pierwotne pochodzenie bywa określana jako łosoś Dunaju lub głowacicą dunajską. Obecnie możemy ją znaleźć również w Renie i jego dorzeczu. Głowacica zdołała również się zaaklimatyzować w rzekach gór Atlasu. W Polsce natomiast ryba ta występuje w Czarnej Orawie, dopływie Wagu oraz rzekach sztucznie nią zarybionych. Charakterystyczne dla niej są wody zimne, dobrze natlenione, o szybkim nurcie i kamienistym dnie.

Podstawowe dane – Osiąga od 80 do 100 cm i waży średnio od 5 do 10 kg. Rekordowy zanotowany osobnik Głowacicy mierzył aż 183 cm i ważył 60 kg. Głowacica jest rybą agresywną, prowadzącą stanowiskowy tryb życia. Ściśle i konsekwentnie broni swojego wyznaczonego terytorium. Żywi się głównie mniejszymi rybami, również rybami łososiowatymi. Zjada owady, bezkręgowce jak i małe ssaki i ptaki. Potrafi zjeść rybę mierzącą aż 35% swojej długości.

Pstrąg tęczowy – definicja do krzyżówek

Pstrąg tęczowy jest rybą naturalnie występującą w wodach Ameryki Północnej. Został sztucznie rozpowszechniony niemal na cały świat. Dzieli się na dwa rodzaje – wędrowny i osiadły. W Polsce występuje pospolicie. Osiąga średnio 50 cm długości i 4 kg wagi. Jest drapieżnikiem i żywi się głównie owadami i ich larwami.

Łosoś Clarka – definicja w słowniku

Łosoś Clarka jest rybą słodkowodną z rodziny ryb łososiowatych. Dzieli się na liczne podgatunki. Możemy go spotkać w bardziej chłodnych wodach zachodniej części Ameryki Północnej. Osiąga do jednego metra długości.

Czewica

Czewica występuje w dwóch środowiskach – słodkim i słonym. Jest blisko spokrewniona z głowacicą i poławiana jest gospodarczo na niewielką skalę. Występuje w wodach Oceanu Spokojnego, Morzu Japońskim jak i rzekach wschodniej Rosji. Jest w stanie osiągnąć maksymalnie dwa metry i żyje do 16 lat.

Łosoś ochrydzki

Łosoś Ochrydzki – jak sama nazwa wskazuje występuje w jeziorze Ochrydzkim na bardzo dużych głębokościach. Jego wymiary to maksymalnie 50 cm długości i 1 kg wagi.

Łosoś szlachetny – słownik języka polskiego online – definicja

Łosoś Szlachetny (słownik wyrazów mówi także, że jest to jeden gatunek łososia pacyficznego) jest jedną z najpopularniejszych ryb z rodziny łososiowatych. Występuje w północnej części Atlantyku, rzekach Ameryki Północnej i Europie. Osiąga aż 150 cm długości i może warzyć aż 24 kg. Jak twierdzi słownik języka polskiego online, jest rybą drapieżną żywiącą się mniejszymi rybami, planktonem i larwami owadów.

Lipień pospolity

Wyszukiwarka haseł mówi, że lipień pospolity to gatunek ryby lubiącej wody zimne i żyjącej tylko w wodach słodkich. Znajdziemy ją na obszarze zachodniej Walii, Francji i północnych Włochach.Zasiedla głównie rzeki i nie spotyka się go w jeziorach. Przeciętna jego długość to 30-40 cm. Również jest rybą drapieżną. To niezwykle ciekawy rodzaj łososia.

Łosoś pacyficzny

Jak podaje internetowy słownik, łososie pacyficzne dzielą się na kilkanaście gatunków i wiele ras. Znajdują się w zlewisku Oceanu Spokojnego i Arktycznego (zmiana czasu mu nie straszna). Znaczną część swojego życia spędzają w oceanie. Podczas tarła natomiast wracają do strumieni. Mają ogromne znaczenie gospodarcze jak i sportowe. Ich jaja nazywane są czerwonym kawiorem (tak podaje słownik rymów.

Niedźwiedź polujący na łososia

Gatunek łososia – zobacz wszystkie definicje

Jak widać istnieje wiele gatunków i rodzai ryb z rodziny łososiowatych (np. Czawycza, Sima, Keta, Gorbusza, Mazu czy Kiżucz). Występują na obszarze całego świata i znacznie różnią się od siebie gabarytowo. Zamieszkują różne środowiska i prowadzą różny tryb życia. Poszczególne gatunki, ze względu na swoje wartości odżywcze i gabaryty, posiadają ogromne znaczenie gospodarcze jak i sportowe.

Znalazłeś pomyłkę? Zgłoś błąd (zajrzyj do naszego regulaminu, by znaleźć kontakt) – regulamin kontakt internetowy.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *